AktüelGazedda'nın GündemiEğitim Bakanlığı’ndan ifade özgürlüğüne müdahale!

Eğitim Bakanlığı müdahaleyi bir adım öteye taşıyarak, bahsi geçen iletinin altına herhangi bir yorum paylaşılmasını da engelledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’deki faşist uygulamaları kendilerine örnek alan Kıbrıs’ın kuzeyindeki atamalar, ifade özgürlüğünü kullanarak Sosyal medya üzerinden Bakanlığın yaptığı paylaşıma yorum yapan gençlerin paylaşımlarını sildi. Eğitim Bakanlığı müdahaleyi bir adım öteye taşıyarak, bahsi geçen iletinin altına herhangi bir yorum paylaşılmasını da engelledi.  

Eğitim Bakanlığı, resmi Sosyal Medya hesabından bugün öğle saatlerinde 12’nci sınıf öğrencilerin sınavlarının nasıl yapılacağı ile ilgili bir açıklama yayımladı. Olgun Amcaoğlu’nun  yapılacak sınavlarla ilgili bilgilendirme yaptığı paylaşımın altına bazı gençler “yüz yüze sınav istemiyoruz” şeklinde yorumlar yaptı.

Yapılan yorumları “beğenmeyen” Eğitim Bakanlığı yetkilileri, öğrencilerin yorumlarını teker teker silmeye başladı. Yorumların önünü alamayan Eğitim Bakanlığı, daha sonra ise bahsi geçen iletinin altına yorum yapılmasını engelleyerek, ifade özgürlüğünün nasıl kısıtlanabileceğine yönelik “ders” verdi.

Öğrencilerin talebi neydi?

Öğrenciler, artan koronavirüs vakaları ile ilgili olarak yüz yüze sınava girmek istemiyorlar. İnternet üzerinden örgütlenmeye çalışan öğrenciler, yüz yüze sınavlar yerine proje ve dönem ödevleri şeklinde bir çözüm önerisi sunuyorlar.

Öğrenciler, konuyla ilgili “sınavlar yapılmasın” adı altında bir de imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına ulaşmak için tıklayınız

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık