Gazedda'nın Gündemikoronavirus“Eğer her şey yolunda giderse ilk turistleri Temmuz ayında kabul edebiliriz”

Turizm Müsteşarı Savvas Perdios, Kıbrıs’ın turizm sanayiinin temmuz ayında ihtiyatlı adımlarla açılabileceğini dile getirerek buna rağmen her şeyin COVID-19 salgını ile ilgili bilimsel verilere ve turistlerin hangi ülkelerden geleceklerine bağlı olacağına vurgu yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 29, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Turizm Müsteşarı Savvas Perdios, Kıbrıs’ın turizm sanayiinin temmuz ayında ihtiyatlı adımlarla açılabileceğini dile getirerek buna rağmen her şeyin COVID-19 salgını ile ilgili bilimsel verilere ve turistlerin hangi ülkelerden geleceklerine bağlı olacağına vurgu yaptı.

Perdios Kıbrıs Haber Ajansı, KHA’ya yaptığı açıklamada, “Eğer hem Kıbrıs’ta hem de yurt dışında her şey iyiye giderse muhtemelen ilk ziyaretçileri temmuz ayı başlarında ihtiyatlı adımlarla kabul edebiliriz”.

“Biz müsteşarlık olarak ve tüm turizm kurumları, turizm şirketlerinin çağrısına her an yanıt verecek şekilde hazır olmalıyız. Ancak şu an her hangi bir karar için çok erken”.

Perdios, Kıbrıs’ın bir hedef olarak açılması tarihinin ilk turistin adaya geleceği tarihle aynı olacağı anlamına gelmediğini çünkü yurt dışındaki pazarların henüz hazır olmayabileceğine dikkat çekti. Rezervasyonların bu yıl son dakika belirli olacağını, bazı uçak şirketlerinin ve turizm organizasyonlarının daha önceden rezervasyonlar yapması durumunda bile bunun kesin olarak algılanmaması gerektiğini çünkü durumun nasıl gelişebileceğini kimsenin bilemeyeceğini vurguladı.
Kıbrıs’a ilgi gösteren olası turizm pazarlarıyla ilgili olarak bazı ülkelerin virüsü diğerlerinden daha iyi yönetebildiğinin görüldüğünü ve vatandaşlarının yolculuk yapmak isteyebileceklerini söyledi.

Bu ülkelerin Almanya, İskandinav ülkeleri, Avusturya, İsviçre, Yunanistan ve İsrail olduğuna açıklık getirerek bu ülke vatandaşlarının diğer ülkelere kıyasla daha erken seyahat edebilecek konumda olabileceklerini ancak bunu kimsenin kesinlikle söyleyemeyeceğini belirtti.  Virüsü doğru yönetebilen Kıbrıs’ın turizm hedefleri arasında yer aldığının görüldüğünü belirtti.

Buna rağmen Kıbrıs’ın ziyaretçi kabul edebilmesi için, turistlerin geleceği ülkelerin virüs vaka ve ölüm sayısını kısıtlamayı başardığına dair bilimsel veriler sunması ve bunların epidemiyologlar ve bilim adamları tarafından kabul edilebilir olması gerektiğinin altını çizdi.

Pek çok otel tesisinin yaz mevsiminde kapalı kalması olasılığıyla ilgili, Perdios bunun çok ciddi bir durum olduğunu, buna işletmelerin kendilerinin karar vereceğini çünkü 2020’nin diğerlerinden çok farklı bir yıl olacağını kaydetti. Bazı işletmelerin hiç çalışmayacağını, bazılarının çalışmalarına daha geç başlayacaklarını, çalışma maliyetinin daha yüksek olacağını çünkü bazı çalışma kısıtlamalarının söz konusu olduğunu söyledi. Çalışmalarına diğerlerinden daha erken başlayacak olan pazarların muhtemelen işletmelerin hedefleri ya da düşünceleri arasında olmayabileceğini dolayısıyla her işletmenin ne zaman ve kaç odayla çalışmaya başlayacağına kendisinin karar vereceğini duyurdu.
Yerli turizm konusunda Perdios, bunun az da olsa bazı boşlukları doldurabileceğini, geçen yıl yerli turizmin %6-7 civarında olduğunu ve Müsteşarlığın çabalarıyla bunun bu yıl %10-12’ye ulaşabileceğini dile getirdi.

Buna rağmen, Kıbrıs vatandaşlarının yaklaşık 40 milyon gecelemeyi karşılayacak durumda olmadığını belirterek Kıbrıs’a yaklaşık dört milyon turist geldiğini ve her birinin de yaklaşık dokuz geceleme yaptığını hatırlattı.

Müsteşarlığın yerel turistlere yönelik hedefli kampanyalar başlatacağını, sosyal turizm, küçük kaçamaklar ve organize geziler için tatil fonları oluşturulacağını açıkladı.

Müsteşarlığın, Kıbrıs halkının iki-üç aylık bir duraklama döneminden çıktığını ve gelirlerinin etkilenmiş olabileceğinin bilincinde olduğunu ama buna rağmen eğer Yunanistan da turizme açılırsa pek çok Kıbrıslının bu hedefi de seçebileceğini vurguladı.

Avrupa düzeyinde, salgın nedeniyle yolcular uçağa binmeden önce sağlık sertifikası gerektiği ile ilgili ortak bir yolculuk protokolü oluşturulması yönünde bir çaba yapıldığını dile getiren Perdios, tüm bu konuların Ulaştırma Bakanı ile meslektaşları tarafından tartışılacağını, Kıbrıs’ın arzusunun müşteriler, turizm şirketleri ve organizasyonlar arasında bir karmaşıklık yaşanmaması için Avrupa için ortak bir protokol oluşturulması olduğunu belirtti.

Pazartesi günü AB Turizm Bakanları ile gerçekleştirdiği telekonferansla ilgili olarak Perdios, turizmin ekonomik açısında güçlendirilmesi konusunun yoğun olarak tartışıldığını ve pek çok Avrupa ülkesinin işveren olarak turizmin değerini anladıklarını söyledi. AB’de nüfusun %10’na istihdam sunduğunu bu oranın Kıbrıs’ta %20 olduğunu kaydetti. “Buna rağmen, AB turizmin ekonomik açıdan nasıl güçlendirilebileceği konusunda karar alınmasından çok uzak” dedi.

Telekonferans sırasında ayrıca, 2021-2027 yeni dönem programında AB tarafından turizme daha fazla odaklanılması konusunun tartışıldığını ancak henüz kesin bir karar alınmadığını açıkladı.

Perdios, bunun yanı sıra Avrupa içinde, salgın, jeopolitik istikrarsızlık, seyahat acentelerinin iflası ve savaşlar gibi dış etkenlere karşı turizm alanında bir kriz yönetim biriminin kurulmasının da tartışıldığını açıklığa kavuşturdu.

AB’nin önümüzdeki on yıllık hedefinin, iklim değişikliği ve sürdürülebilir turizm ve aynı zamanda dijital teknolojinin, dağlık ve kırsal bölgelerin kalkınmasına odaklanmak olduğunu belirten Perdios, bunların Kıbrıs’ın daha önce açıkladığı hedefler arasında yer aldığını hatırlattı ve bunun şimdi Kıbrıs’a daha fazla para yardımı alma şansı verdiğini kaydetti. Ancak bu aşamada her şeyin masada olduğunu ve henüz bir karara bağlanmadığını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık