AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerEgemen eşitlik kabul edilemez

"konfederasyon ya da iki devlet konusu tartışma seçeneği değil"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis egemen eşitlik konusunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

2021’in ilk yarısında Avrupa Konseyi Başkanlığını yürüten Portekiz’in Kıbrıs Büyükelçisi Maria Manuela Freitas Bairos’un Lefkoşa’da bugün ev sahipliği yaptığı öğle yemeğinde konuşan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, egemen eşitlik konusunun kabul edilemez olduğunu çünkü bunun işgal altındaki bölgelerin ayrı bir devlet olarak tanınmasına yol açtığını dolayısıyla iki bölgeli, iki toplumlu federasyona ters düştüğünü söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansına ulaşan bilgilere göre, Kıbrıs’taki AB üye devletlerinin Büyükelçilerinin ve AB kurucu örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı yemekte yaptığı konuşmasında Hristodulidis, konfederasyon ya da iki devlet konusunun Lefkoşa’nın tartışma seçeneğini oluşturmadığını, Kıbrıs sorunun çözüm müzakeresinin Guterres çerçevesinde içerilen noktalara dayandığını vurguladı.

Hristodulidis “BM ilgili kararlarında ve BM raporlarında belirtilen şekliyle siyasi eşitliği kabul ediyoruz; ancak egemen eşitlik konusu kabul edilemez çünkü bu işgal altındaki bölgelerin ayrı bir devlet olarak tanınmasına yol açarak iki bölgeli, iki toplumlu federasyona ters düşmektedir” dedi.

Yemek sırasında, AB’nin de Kıbrıs sorunun çözüm çabalarına özlü katılımı gündeme geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB üyesi bir devlet olduğu ve böyle kalacağı, AB’nin de hazır bulunduğu son müzakerelerde önemli görüş birlikleri kaydedildiği ve aynı zamanda söz konusu aşamada Türkiye’nin AB ile olumlu bir gündem arzulaması nedeniyle bunun büyük bir önem taşıdığı vurgulandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık