AktüelEkonomi Politik“EastMed uygulanabilir değilse farklı çözümler düşünmeye hazırız”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, uygulanabilir olmaması duumunda, EastMed boru hattı dışındaki çözümleri düşünmeye hazır olduklarını duyurdu.
Gazedda KıbrısOcak 17, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, uygulanabilir olmaması duumunda, EastMed boru hattı dışındaki çözümleri düşünmeye hazır olduklarını duyurdu.

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis, eğer bu program gerçekten uygulanabilirse, büyük jeolojik talepler karşılanabiliyorsa ve aynı zamanda ekonomik olarak uygulanabilir ise, o zaman bunu uygulamak için siyasi irade olduğunu söyledi.

“Kathimerini” gazetesine röpörtaj veren Anastasiadis, Boru hattıyla ilgili resmi olmayan ABD belgesi hakkında yorum yapmayı reddetti ve EastMed’in incelenme sürecinde olduğunu söyledi.

Nautical Geo araştırma gemisinin taciz edilip edilmediği ve nihayetinde çalışmaların sadece bir kaçamak olup olmadığı sorusuna, Anastasiadis durumun böyle olmadığını söyledi. “Nautical Geo’nun” faaliyetlerinin, çalışmaların gerçek olduğunu doğrulamakta olduğunu sözlerine ekledi.

Mümkünse projeyi hayata geçirecek siyasi iradenin bulunduğuna dair güvence verdi ve Kıbrıs tarafından imzalanan hükümetler arası anlaşmanın kendi içinde Kıbrıs’ın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki Türk iddialarına karşı tutumunu destekleyen bir metin olduğunun altını çizdi.

Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin kendisinin bu projeyi ortak çıkar olarak benimsediğini vurguladı. Tüm bölge ülkeleri ve Basra Körfezi ile üçlü toplantıların EastMed’i inşa etmek için yapılmadığını, boru hattının bölge ülkeleriyle işbirliğinin sadece bir parçası olduğunu vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık