AktüelEkonomi PolitikEastMed İtalya tarafından da imzalanacak

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet sözcüsü Kyriakos Kousios, Yunanistan ve İsrail Enerji Bakanlarının EastMed Boru Hattı anlaşmasını imzalamasının ardından İtalya’nın da imzalamasının beklendiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 4, 2020
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet sözcüsü Kyriakos Kousios, Yunanistan ve İsrail Enerji Bakanlarının EastMed Boru Hattı anlaşmasını imzalamasının ardından İtalya’nın da imzalamasının beklendiğini söyledi.

Sözcü, İtalya’nın yakın zamanda söz  konusu anlaşmayı imzalanmasının beklendiğini ifade ederek, hükümetler arası anlaşmanın imzalanmasına katılan dört ülkenin enerji çıkarlarına hizmet ettiğini ve aynı zamanda, tüm Avrupa’nın enerji çıkarlarına hizmet ettiğini belirtti.

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan sözcü, bundan dolayı Avrupa’nın EastMed botu hattı ile ilgili yapılan teknoekonomik hazırlıkları finanse ettiğini belirtti.

Bir soruya yanıt veren sözcü, ABD hükümetinin söz konusu projeye önem  verdiğini ve bundan dolayı ABD Devlet Başkanı’nın  Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik  ve İşbirliğiyle ilgili bir yasayı imzaladığını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından EastMed anlaşmasının imzalanması konusunda yaratılan tepkiler hakkında bir soruya sözcü, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail liderlerinin anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptıkları ortak basın toplantısında söz konusu anlaşmanın başka bir ülkeye karşı anlaşma olmadığını vurguladıklarını hatırlattı.

EastMed anlaşmasının hem ekonomik hem de enerji bakımından önem taşıyan bir anlaşma olduğuna işaret eden sözcü, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi egemenlik haklarını “başka ülkeye karşı olmadığını göstererek” kullanmasını öngören bir anlaşma olduğunu söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft