AktüelEkolojiDüşen sperm sayısı, küçülen penisler: Toksik kimyasallar insanlığı tehdit ediyor

Üreme krizi için suçlanacak kimyasallar her yerde ve her şeyde bulunuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 19, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Üreme krizi için suçlanacak kimyasallar her yerde ve her şeyde bulunuyor. Doğurganlığı azaltan hormon bozucu kimyasallar, sperm sayılarını düşürmeye başladı. Yapılan bir araştırma, 2045 yılında sperm sayılarının sıfıra ulaşabileceğini öngörüyor.

New York’taki Mount Sinai’de bulunan Icahn Tıp Okulu’nda görev yapan çevre ve üreme epidemiyoloğu Shanna Swan, “Countdown” adlı yeni kitabında, 1973’ten bu yana sperm sayımlarının neredeyse %60 oranında düştüğünü söyledi.

Swan’ın araştırması sperm sayısının 2045 yılına kadar sıfıra ulaşabileceğini gösteriyor.

The Guardian’dan Erin Brockovich’in haberine göre, trendin bu şekilde devam etmesi halinde üremenin yok olacağını, insanlığın sonunun geleceği belirtildi. Brockovich haberinde “BM neden şu anda bu konuda acil bir toplantı yapmıyor?” şeklinde sordu.

Bu krizden sorumlu kimyasallar, plastik kaplardan ve gıda ambalajlarından, su geçirmez giysilere ve temizleyicilerdeki kokulara, sabunlara ve şampuanlara, elektronik ve halılara kadar her şeyde bulunduğu da ifade edilirken, PFAS olarak adlandırılan “sonsuz kimyasallar”ın çevrede veya insan vücudunda parçalanmadığı da belirtildi.

Swan’ın kitabı şaşırtıcı bulgulara da yer veriliyor. Swan, kitabında “dünyanın bazı bölgelerinde, bugün ortalama yirmi yaşındaki bir kadın, büyükannesinin 35 yaşından daha az verimli ” diye yazıyor. Buna ek olarak, Swan, ortalama olarak, bugün bir erkeğin büyükbabasının sahip olduğu spermin yarısına sahip olduğu ifade edilirken, “şu anki üreme durumu, insan hayatta kalmasını tehdit etmeden uzun süre daha devam edemez. Bu küresel bir varoluşsal krizi. Bu abartı değil. Bu sadece bilim” deniliyor.

Swan’ın yaptığı araştırmada, bu kimyasalların sadece sperm kalitesini önemli ölçüde azaltmadığını, aynı zamanda penis boyutunu ve testis hacmini de azalttığını tespit etti.

Swan’ın kitabı, PFAS’ın sperm üretimine zarar verdiğini, erkek hormonunu bozduğunu ve “sperm kalitesinin, testis hacminin ve penis uzunluğunun azalması” ile ilişkili olduğunu gösteren önceki araştırmaları yansıtıyor. Bu kimyasallar vücudumuzu tam anlamıyla karıştırıyor, karışık mesajlar göndermelerine ve çıldırmalarına neden oluyor.

Çeviri: GazeddaKıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık