AktüelBilimDünyanın ilk klon kedisi: Garlic

Dünya tarihinde ilk defa bir kedi klonlandı. Pekin’de dünyaya gelen Garlic’in sağlığı iyi. Klonlama yapan şirket, şimdi de ‘anı nakli’ üzerinde çalışacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 22, 2019
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Çinli biyoteknoloji şirketi Sinogene tarafından, Çin’de ilk defa bir kedi klonlandı. Başarılı embriyo transferinden 66 gün sonra Pekin’deki laboratuvarda doğan Garlic’in sağlığı yerinde. Sinogene, 2017 yılında da dünyada ilk kez bir köpek klonlamıştı.

Çin Bilimler Akademisi Zooloji Enstitüsü araştırmacısı Chen Dayuan, şirketin geliştirdiği teknolojinin yüksek bir başarı oranına sahip olduğunu söyledi. Çin Tarım Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Shi Zhensheng de, kedilerin başarılı bir şekilde klonlanmasının nadir olduğunu belirterek, kedilerin klonlamalarını zorlaştıran farklı üreme özelliklerine sahip olduğunu vurguladı.

Şirket yöneticisi Zhao Jianping, geçtiğimiz Ağustos ayında klonlama çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Zhao, böyle bir şeyin imkanlar dahilinde olması durumunda, klonlanlamış hayvanlara “anı nakli” üzerinde çalışmak istediklerini de belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft