AktüelEkolojiDünyanın en büyük yüzen buzdağından dev bir parça daha koptu

2017 yılında Antarktika’dan ayrılan dünyanın en büyük yüzen buzdağı A68a'dan alınan uydu görüntülerinde geçen hafta dev bir parçanın daha buzdağından ayrıldığı gözlemlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 1, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Küresel ısınma nedeniyle temmuz 2017’de Antarktika‘daki Larsen C buz sahanlığından ayrılan en büyük yüzen buzdağından büyük bir parça daha koptu. 

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) gözlem uydularından Sentinel-1A, 28 Ocak’ta A68a’dan dev bir parçanın koptuğunu gözlemledi. Antarktik buz bloğunun en büyük parçası olan A68a, başlangıçta 5.800 km2 olarak ölçülmüştü. 

Yedi parçaya bölündü

ABD Ulusal Buz Merkezi, kopan yeni parçayı A68g olarak isimlendirdi. Bu durum, buzulun şimdiye kadar A68a, A68b, A68c, A68d, A68e, A68f ve A68g olmak üzere yedi parçaya bölündüğü anlamına geliyor. 

A68g adı verilen parçanın 50 kilometre uzunluğunda ve 20 kilometre genişliğinde olduğu ifade edildi. Bu miktar İstanbul’un beşte biri büyüklüğündeki bir alana denk geliyor.

Uydu görüntüleri,  Güney Georgia‘daki Britanya topraklarının yaklaşık 135 kilometre güneydoğusundaki en az iki parçanın birbirine yakın sürüklendiğini gösteriyor. Öte yandan, her ne kadar A68a kütlesinin büyük bir kısmını kaybetmiş olsa da, hala önemli bir hacme sahip. 

Bu nedenle bilim insanları buzdağının sığ suda açık denizde karaya oturması halinde Güney Georgia‘daki binlerce penguen ve fok balığının bulunduğu vahşi yaşama zarar verebileceğinden endişeleniyor. Araştırmacılar, bölgeyi gözlemlemek amacıyla yakında Falkland Adaları‘ndaki İngiliz Kraliyet Araştırma Gemisi James Cook‘la Güney Georgia’ya doğru yelken açacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık