AktüelEkolojiDünyanın ateşi giderek yükseliyor

Sıcaklık verileri, meteorolojik değişkenleri ve aşırı hava olayları gibi küresel iklim göstergelerine dair en kapsayıcı değerlendirme olan bu rapor, küresel iklim krizinin yarattığı etkileri gözler önüne seriyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

BM İklim Değişikliği Konferansı – COP 25’te bugün en önemli duyurulardan birini Dünya Meteoroloji Örğütü (WMO) yaptı.

WMO, bugün basın toplantısı düzenleyerek, her yıl düzenli olarak yayımladığı State of The Climate – İklim Durumu 2019 raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Sıcaklık verileri, meteorolojik değişkenleri ve aşırı hava olayları gibi küresel iklim göstergelerine dair en kapsayıcı değerlendirme olan bu rapor, küresel iklim krizinin yarattığı etkileri gözler önüne seriyor.

Rapor;

  • Son on yılda, insan insan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazlarının neden olduğu küresel sıcaklığın, buzul erimesinin ve deniz seviyesindeki yükselmenin olağanüstü derecede arttığını;
  • 2019 yılının, tarihteki en sıcak ikinci yada üçüncü yıl olarak kayda geçeceğini,
  • Sanayi öncesi dönemlere göre küresel sıcaklık artışının 1.1°C artış gösterdiğini,
  • Atmosferik karbon dioksit konsantrasyonları 2018’de 407,8 ppm’e çıkarak rekor kırdığını ve 2019 yılında da artmaya devam ettiğini ifade ediyor.

Rapora WMO sitesindeki linkten ulaşabilirsiniz.

COP25 – İlk Gün Özeti:


197 ülkenin delegeleri ile uluslararası kurumlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı iklim zirvesi, COP24 başkanı Michal Kurtyka’nın başkanlığı Şili’li diplomat Carolina Scmidt’e devretmesiyle başladı. 


Guterres: Mesele siyasi irade


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, COP25 açılışında yaptığı konuşmada “Gerçekten kafasını kuma gömen, gezegen yanarken vızıldayan bir nesil olarak mı hatırlanmak istiyoruz?” ifadelerini kullandı. “Kararlılık ve kalıcı çözümler” yoluna girmesi gerektiğini vurgulayan BM Lideri, bunun için de “fosil enerjilerin en düşük seviyede kalması ve 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna ulaşılması” gereğine işaret etti. Guterres konuşmasında özellikle kömür vurgusu yaptı, ve kömüre bağımlılığın en kısa sürede sona ermesi gerektiğini ifade etti.


Gençlerin, şehirlerin, iş dünyasının dönüşüme başladığını ve 1,5 derece hedefi için önemli çabalar gösterdiğini ifade eden Guterres eksik olanın siyasi irade olduğunu söyledi.


ABD Kongre Başkanı Trump’a Rağmen COP25’e Katıldı :Biz Hala Burdayız – We Are Still In

A.B.D’de seçim gündemi yoğunlaşmasına ve Trump’un azil soruşturmasında önemli gelişmeler yaşanmasına rağmen A.B.D. Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi COP25’e katılım gösterdi.

Zirve’de konuşma yapan Nancy Pelosi, Amerikan Kongresi’nin, Trump’ın Paris Anlaşması’na karşı tavrına rağmen, anlaşmanın hedeflerine bağlı olduğunu ve kongre olarak küresel ısınmayı durdurmak için harekete geçeceklerini ifade etti. Pelosi “Biz Hala Buradayız, Biz Birleşik Devletler olarak hala buradayız” dedi.

Dünya Basınında İklim Zirvesi:

COP25’teki kayıp zarar tartışmasına insani yardım gözüyle bakış.

Why COP25 matters to the emergency aid sector

Climate change talks open in Madrid today with fresh warnings of worsening disaster impacts, but they also offer a rare opportunity for the aid sector and poorer countries to secure new funding to help those on the front lines of crises.

What Makes COP25 Special? – COP25 neden özel?

What makes COP25 special?

Next week, the 25th Conference of Parties (COP) will kick off in Madrid, Spain. It was moved from Chile in “a complete affront” to Chilean civil society, which had called on the government to withdraw the military from the streets and continue to host the global climate talks.

COP25’te ülkelerden hedefleri yükseltmeleri bekleniyor:

COP25 begins, UN urges countries to raise climate action ambitions

Delegates from almost 200 countries, including India, have begun a 12-day international climate conference in Madrid that seeks to step up efforts to stop global warming .’We stand at a critical juncture and have no time to spare,’ said UN Secretary-General António Guterres

Kaynak: Devin Bahçeci

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık