AktüelEkolojiDünyadaki 1 milyon bitki ve hayvan türü yok olma tehdidiyle karşı karşıya

Uluslararası Doğa Koruma Birliği açıklamasında 8 bin 400 bitki ve hayvan türünün ise hayati tehlike altında olduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), dünya genelinde 1 milyonun üzerine bitki ve hayvan türünün yok olma tehlikesi altında bulunduğunu açıkladı.

Cenevre merkezli kuruluşun yaptığı yazılı açıklamada, nesli tükenme tehlikesi devam eden bitki ve hayvan türlerine dair veriler paylaşıldı.

Açıklamada, yaban hayatındaki 8 bin 400 bitki ve hayvan türünün hayati tehlike altında ve 30 bine yakın türün de korumasız durumda olduğu bildirildi.

Bir milyon tür yok olma tehlikesinde

2022’deki Birleşmiş Milletler Dünya Yaban Hayatı Günü‘nde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlı türlerinin gündeme getirilmesi gerektiğinin kaydedildiği açıklamada, “Tahminlere göre dünyadaki bir milyon tür yok olma tehdidiyle karşı karşıya” ifadesi kullanıldı.

AA’nın haberine göre her yıl 3 Mart’ta kutlanılan BM Dünya Yaban Hayatı Günü’nün 2022 teması, “Ekosistemin iyileştirilmesi için önemli canlı türlerinin kurtarılması” olarak belirlenmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık