koronavirusDünyada koronavirüsten ölenlerin sayısı yarım milyona yaklaştı

ABD ve karantina önlemi almadığı için sıklıkla eleştirilen Brezilya'da vakalar hızla artarken, Rusya'da Nisan ayından beri ilk kez günlük vaka sayısı yedi binin altına düştü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 27, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Aralık ayında ortaya çıkan ve tüm dünyayı bir sağlık krizine sürükleyen yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) etkisini devam ettiriyor. Dünya çapındaki vaka sayısı 9 milyon 768 bin 215’e yükseldi. Can kaybı sayısı ise 493 bin 86.

Worldometers’ın paylaştığı verilere göre koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan ABD‘de 24 saat içinde 6 bin 235 vaka bildirildi. Böylece toplam vaka sayısı iki buçuk milyonu açmış oldu. Ölenlerin sayısı ise bugün 113 kişi artarak 126 bin 893’e yükseldi.

ABD’de gerçek vaka sayısı 20 milyon olabilir

En son enfeksiyonlar ve hastaneye yatışlardaki artış, Teksas, Florida ve Arizona eyaletlerinin ‘normalleşme’ planlarını beklemeye aldı. ABD’deki sağlık yetkilileri, gerçek vaka sayısının rapor edilen rakamdan 10 kat daha yüksek olacağını tahmin ediyor. Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), 20 milyona kadar Amerikalıya koronavirüs bulaşmış olabileceğini söyledi.

Karantina tedbiri alınmayan Brezilya’da vakalar artıyor

Vaka sayısı en yüksek olan ikinci ülke Brezilya‘da ise 1 milyon 233 bin 147 tespit edilmiş koronavirüs vakası bulunuyor.  Salgını hafife almakla suçlanan Devlet Başkanı Jair Bolsanaro‘nun karantina tedbirlerini almadığı ülkede şimdiye kadar virüs nedeniyle 55 bin 54 kişi hayatını kaybetti.

Rusya’da Nisan’dan bu yana ilk düşüş

Vaka sayısında ABD ve Brezilya’yı takip eden Rusya’da Nisan ayından beri ilk defa bir günde görülen yeni koronavirüs vakaların sayısı yedi bini geçmedi.

Sputnik’in aktardığına göre Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ülkesinde son bir gün içinde 6 bin 800 yeni koronavirüs vakası görüldüğünü söyledi. Golikova, vaka sayılarındaki bu düşüş eğiliminin devam etmesini beklediklerini ekledi.

Salgında referandum

Rusya’da şu anda ülkenin anayasasında 1993’ten beri yapılacak ilk refomlar oylanıyor. Oylama koronavirüs salgını nedeniyle temmuz başına ertelenmişti. Daha sonra seçim merkezlerinde kalabalıklar oluşmaması adına oylamanın bir haftalık bir sürece yayılması kararı alındı ve sandıklar dün açıldı.

Bir gün içinde en çok ölümün yaşandığı ülkelerin başında Meksika (736), Rusya (176), Şili (164), Irak (122),  ABD (113) ve İran (109) ve Hindistan (116) geldi.

Vaka sayılarında da İran (7 bin 234), Rusya (6 bin 800), ABD (6 bin 248), Şili (4 bin 296), Hindistan (6 bin 189), Meksika (6 bin 104), Suudi Arabistan (3 bin 938) ve Bangladeş (3 bin 868) başı çekiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık