AktüelEkolojiDünya yanıyor: Güney Avrupa ve ABD’deki orman yangınları haftalardır söndürülemiyor

Türkiye'de 10 gündür süren ve büyük kısmı söndürülen orman yangınları, Yunanistan'ın Eğriboz adası, İtalya ve ABD'nin Kaliforniya eyaletinde büyüyerek devam ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa‘nın güneyinde günlerdir devam eden yangınlara her gün bir yenisi ekleniyor. Türkiye‘de yangınların büyük bir kısmı söndürülmüş olsa da Muğla’da beş yangının sürdüğü açıklandı.

Komşu ülke Yunanistan‘da da yangınlarla mücadele sürüyor. Eğriboz (Evia) Adası’nda yangınların ada merkezine sıçraması itfaiye görevlileri ve ada sakinlerinin söndürme çalışmaları ile engellendi, ancak çok sayıda çevre bölgede yangınların devam ediyor.

Ada sakinleri, bazı bölgelerde havadan ya hiç destek almadıkları ya da çok az destek aldıklarını açıklarken, Yunanistan Sivil Savunma ve Kriz Yönetim Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias bunu duman nedeniyle uçuş koşullarının kötüleşmesi ile açıkladı.

Binlerce kişi tahliye edildi

Uydu görüntülerinde de adanın kuzey bölgesinin adanın kalan kısmı ile bağlantısının kesildiği görüldü. Eğriboz Adası’nın kuzeyinde yangınlar nedeniyle yüzlerce evin ve en az 35 bin hektar ormanlık alanın kül olduğu tahmin ediliyor. Yunanistan’ın Girit‘ten sonra ikinci büyük adası olan adada yangın bir haftadan bu yana söndürülemedi.

17 uçak ve helikopter ile müdahalenin devam ettiği adada, binlerce kişi tahliye edildi.  

‘Su, hortumdan alevlere ulaşmadan buharlaşıyor’

Yunanistan’daki yangınlarda şu ana kadar 2 kişi hayatını kaybetti. Yangınlarda görev yapan itfaiye yetkilisi Eleftheros Typos basına verdiği demeçte, Eğriboz’da çıkan yangınların ısısının çok yüksek olduğunu ifade ederek, “Hortumlardan ve uçaklardan gelen sular alevlere ulaşmadan buharlaşıyordu” dedi.

Ada sakini Yannis Selimi ise, “Devlet yok. İnsanlar giderse köyler kesinlikle yanar. Önümüzdeki 40 yıl boyunca işsiz kalacağız ve kışın bizi koruyan ormanlar olmadan selden boğulacağız” diye konuştu.

Ülkenin muhalefet partileri de iktidarı eleştiriyor ve tahliyeler dışında bir yönetim planı olmadığını, insanların yangına karşı yalnız bırakıldığını belirtiyor.

İtalya da yanıyor

İtalya‘da Molise Bölgesi’nde bulunan Campomarino Libo‘da da yangınla mücadele sürüyor. En az 400 kişinin bölgeden tahliye edildiği bildirilirken yetkililer otellerin, kamp alanlarının ve evlerin boşaltıldığını açıkladı. İtalyan yetkililer, Aspromonte Milli Parkı’nda meydana gelen yangın nedeniyle Calabria’ya da ekip gönderildiğini duyurdu.

Yeni sıcak dalgası geliyor

Alevlerle mücadele eden güney Avrupa’da bugünden itibaren ise yeni bir sıcak dalgası bekleniyor. Birçok bölgede hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Yunanistan ve Türkiye’de aşırı sıcaklar iki haftadan bu yana devam ediyor.

ABD’de Kaliforniya yangını üçüncü haftasında

ABD‘nin Kaliforniya eyaletinin kuzeybatısını halen etkileyen “Dixie” yangını da halen kontrol altına alınamadı.

Kaliforniya Orman ve Yangından Koruma Departmanı‘nın (Cal Fire) yaptığı açıklamaya göre, üçüncü haftasında devam eden “Dixie”, eyalet tarihindeki en büyük ikinci yangın olarak kayıtlara girdi.

Cal Fire’ın açıklamasına göre, bölgede toplamda 187 bin hektardan büyük bir alan tamamen yandı, Greenville adlı tarihi kasabanın küle dönmesinin yanı sıra çok sayıda bina da kullanılamaz hale geldi.

ABD Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi, bu yılın başından beri ülke genelinde çıkan 37 binden fazla yangında 3 milyon dönümü aşkın alanın kül olduğunu açıklamıştı.

Kuzey Amerika’da öldürücü hava sıcaklıklarıyla yangınlar, Avrupa’da ve Çin’de seller, Sibirya’yla birlikte Türkiye dahil bazı Akdeniz ülkelerinde daha önce görülmemiş boyuttaki orman yangınları, iklim değişikliğinin geldiği boyutla ilgili endişeleri arttırıyor.

Küresel iklimdeki değişiklik artık dünyanın dört bir yanında daha fazla hissedilirken, uzmanlar uyarıyor: “Bir an önce kararlı şekilde harekete geçilmeli.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık