AktüelEkonomi PolitikPolitikaDünya üzerinde yaşayan insan sayısı 7 milyar 674 milyon 575 bin olacak

Dünya nüfusu her geçen saniye ortalama 2,6 insan artıyor. Tahminlere göre 2019’a girerken dünya üzerinde yaşayan insan sayısı 7,5 milyarı aşmış olacak. Alman Dünya Nüfusu Vakfı’nın (DSW) tahminlerine göre, 1 Ocak 2019 itibarıyla dünya nüfusu yedi buçuk milyarı aşacak. Derneğin değerlendirmesine göre, dünya üzerinde yaşayan insan sayısı yeni yıla girerken 7 milyar 674 milyon 575 bin olacak. Ölüm ve doğum verilerini dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre, dünya nüfusu her geçen saniye ortalama 2,6 insan artıyor....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 22, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya nüfusu her geçen saniye ortalama 2,6 insan artıyor. Tahminlere göre 2019’a girerken dünya üzerinde yaşayan insan sayısı 7,5 milyarı aşmış olacak.

Alman Dünya Nüfusu Vakfı’nın (DSW) tahminlerine göre, 1 Ocak 2019 itibarıyla dünya nüfusu yedi buçuk milyarı aşacak.

Derneğin değerlendirmesine göre, dünya üzerinde yaşayan insan sayısı yeni yıla girerken 7 milyar 674 milyon 575 bin olacak.

Ölüm ve doğum verilerini dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre, dünya nüfusu her geçen saniye ortalama 2,6 insan artıyor.

Bu nedenle dünya nüfusu aslında giderek gençleşiyor. Dünyada yaşayan insanların dörtte birinden fazlası 15 yaşın altında.

İnsanların yüzde 65’i ise 15-64 yaş arasında. 64 yaşın üzerinde olanların toplam nüfustaki oranıysa yüzde 9.

1804 yılında 1 milyarı ilk kez aşan dünya nüfusu, 1927’de iki, 1959’da 3 milyarı aştı.

Nüfus bilimciler, dünya nüfusunun 2050 yılında 9,8 milyar, 2100 yılında da yaklaşık 11,2 milyar kişi olacağı öngörüsünde bulunuyor.

Afrika’nın nüfusu 2050’de iki katına çıkacak

Birleşmiş Milletler (BM) ve DSW’nin tahminlerine göre nüfus artışı özellikle de Afrika kıtasında yaşanacak.

BM’nin güncel tahminlerine göre bugün 1,3 milyar dolayında olan Afrika nüfusu, 2050 yılına kadar neredeyse iki katına çıkarak 2,5 milyarı bulacak.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, “Nüfus artışı herhangi bir doğa kuralına göre işlemiyor” diyen DSW Genel Müdürü Renate Bähr, söz konusu artışın büyük oranda planlanmamış gebeliklerden kaynaklandığını söylüyor.

Afrika ülkeleri ve diğer gelişmekte olan ülkelerin toplumlarında daha fazla cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Bähr, bu bölgelerde yaşayan her dört kadından birinin istemesine rağmen doğum kontrolü yapamadığını dile getiriyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık