AktüelBilimYaşamDünya tarihinde ilk: Kara deliğin fotoğrafı çekildi

Dünya tarihinde ilk defa bir kara deliğin fotoğrafı çekildi. Proje EHT kapsamında yapılan çalışmadaki kara delik, Messier 87 isimli galakside yer alıyor. Bu galaksi gezegenimizden 53 milyon ışık yılı uzakta. 2017 yılında başlayan çalışma dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskop arasında kurulan bağlantı ile ortaya çıktı. Kara delik, güneşin neredeyse 6,5 milyar katı bir kütleye sahip. Fotoğrafta görülen ışık galaksideki milyarlarca yıldızın yaydığı toplam ışıktan da daha fazla. Üstelik bu çalışma Einstein’ın izafiyet teorisini de net...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Dünya tarihinde ilk defa bir kara deliğin fotoğrafı çekildi. Proje EHT kapsamında yapılan çalışmadaki kara delik, Messier 87 isimli galakside yer alıyor. Bu galaksi gezegenimizden 53 milyon ışık yılı uzakta. 2017 yılında başlayan çalışma dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskop arasında kurulan bağlantı ile ortaya çıktı. Kara delik, güneşin neredeyse 6,5 milyar katı bir kütleye sahip. Fotoğrafta görülen ışık galaksideki milyarlarca yıldızın yaydığı toplam ışıktan da daha fazla. Üstelik bu çalışma Einstein’ın izafiyet teorisini de net bir şekilde desteklemesi ile daha da büyük önem taşıyor.

Dev kara deliğin fotoğrafını çekme önerisini Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nden Profesör Heino Falcke getirmişti. Fotoğrafla ilgili ayrıntılar bugün The Astrophysical Journal Letters adlı dergide yayımlandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©