AktüelİnsanYaşamDünya seks yapan gençler hakkında konuşmaktan korkmamalı

  Nijerya’daki üniversite arkadaşım, istenmeyen bir hamileliği sonlandırmaya çalışırken öldü. Onun hikayesi aslında çok daha büyük bir konunun göstergesidir. Nijerya’da üniversitenin ilk yılında, oda arkadaşım Kathy, kazayla hamile kaldığını öğrendi. 18 yaşındaydı, daha önünde yaşanacak kocaman bir hayat vardı ve gelecek vaat eden bir öğrenciydi. Ama bir anne olmaya hazır değildi ve ailesinin tepkisinden korkuyordu. Hamileliğini sonlandırmaya çalıştı – ve bu esnada hayatını kaybetti. Sekiz yıl sonra bile Kathy’le yaptığım o sohbeti çok net hatırlıyorum:...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 25, 2018
Djumba Hotel & Cafe

 

Nijerya’daki üniversite arkadaşım, istenmeyen bir hamileliği sonlandırmaya çalışırken öldü. Onun hikayesi aslında çok daha büyük bir konunun göstergesidir.

Nijerya’da üniversitenin ilk yılında, oda arkadaşım Kathy, kazayla hamile kaldığını öğrendi. 18 yaşındaydı, daha önünde yaşanacak kocaman bir hayat vardı ve gelecek vaat eden bir öğrenciydi. Ama bir anne olmaya hazır değildi ve ailesinin tepkisinden korkuyordu. Hamileliğini sonlandırmaya çalıştı – ve bu esnada hayatını kaybetti.

Sekiz yıl sonra bile Kathy’le yaptığım o sohbeti çok net hatırlıyorum: doğum kontrolü için erkek arkadaşıyla birşey kullanıp kullanmadıklarını sorduğumda bana şöyle dedi:  “Hayır kullanmıyoruz. Bunu nereden alacağımı bile bilmiyorum. ”

Kathy’yi kaybettikten sonra kafamın içinde dolaşan pek çok soru oldu. Okulumuz Kathy’ye güvenli seks ve kontraseptifler hakkında  bilgi vermek konusunda başarısız mı oldu? Ya Kathy erkek arkdaşıyla korunma hakkında konuşmuş ve erkek arkadaşı prezervatiften hoşlnmadığını söylemişse?  Kathy’nin bu konuda ailesiyle yapacağı dürüst bir konuşma hayatını kurtarır mıydı?

Artık Kathy’nin ölümünün çok daha büyük bir sorunun belirtisi olduğunu anlıyorum: Dünya seks yapan gençler hakkında konuşmaktan çok korkuyor. Ve genç insanlar sonuç olarak hayatlarını ve gençlikerini kaybediyorlar.

Bu korku Nijerya’dan İngiltere’ye her yerde görülüyor. Örneğin, çocuklarıyla “ okonuşmayı” yapmaktan çok rahatsızlık duyan ebeveynler, kontraseptifler hakkında genç kadınlara “çok genç olduklarını” gerekçe göstererek bilgi vermeyi reddeden hemşireler, eğitim bakanları genç hamilelikleri ele almak için en iyi politikanın kapsamlı seks eğitimi yerine eşleşmenin sesini bastıran tart etme olduğunu düşünür.

Nijerya’da ve yurtdışında politikacılar bu konudaki çığlıkları duyarlar; ama gençlerin kontrasepsiyona erişimini arttıran programları desteklerlerse işlerinden olacaklarından endişe ediyorlar. En kötü örnekte, uluslararası üreme sağlığı programlarına yönelik finansmanın tamamen kesildiği olur.

Sonuç mu? Doğum kontrolüne erişimi olmayan Kathy gibi milyonlarca genç kadın çok erken yaşta ya da sıklıkla hamile kalır; gelecek planları raydan çıkar ya da yaşamları tamamen sona erer.

Nijerya’da hükümet yetkilileri bu konuda çalışıyorlar. Eylül ayında, cumhurbaşkanı yardımcısı Yemi Osinbajo, ülkenin riskli ve kontrolsüz nüfus artışının önüne geçmek için acil adımlar atılması gerektiğini söyledi. Ve 2017’de hükümet okullarda üreme sağlığı eğitimini uygulamaya söz verdi. Ancak statükoyu değiştirmek yerel sözlerden daha fazlasını gerektirir.

Çeviren: Aycan Akcin

Kaynak:

The world must not be too scared to talk about teenagers having sex

My university friend in Nigeria died trying to end an unwanted pregnancy herself. Her story highlights a larger issue

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©