AktüelEkolojiDünya Meteoroloji Örgütü: 2050’ye kadar dünyanın yarısından fazlası su sorunu yaşayacak

Dünya Meteoroloji Örgütü, su kaynaklarının yönetimi konusunda iş birliğinin şart olduğuna işaret etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bugün açıkladığı raporunda iklim krizinin küresel çapta su krizine neden olacağının bir kez daha altını çizen Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2050’ye kadar dünya nüfusunun yarısından fazlasının su sorunu yaşayacağını kaydetti.

2018’de dünya çapında 3 milyar 600 milyon kişinin yılın en az bir ayı su kaynaklarına erişimde sıkıntı yaşadığını duyuran örgüte göre, bu sayı 2050’ye kadar 5 milyarı aşacak.

‘Su kaynaklarının yönetiminde iş birliği şart’

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre WMO, iklim krizinin neden olduğu doğal afetlerin su kaynakları üzerindeki baskıyı artırdığını belirtirken, krizin aynı zamanda can kayıplarına yol açtığını da ekledi.

“Su kaynaklarının yönetimi” konusunda iş birliğinin şart olduğunu ifade eden WMO, harekete geçmeleri için hükümetlere, iklim ve su politikalarında eşgüdüm içinde hareket etmeleri çağrısı yaptı.

Raporda, dünyanın doğal temiz su kaynağı olan buzulların eridiği ve güvenli su kaynaklarına erişimin gıda güvenliği ve insan sağlığı için hayati önem taşıdığına da dikkat çekildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık