AktüelEkolojiDünya limit aşımı günü 22 Ağustos tarihine ilerledi

Küresel Ayak İzi geçtiğimiz yıla kıyasla tarihin üç hafta ilerlemesinin sebebinin koronavirüs salgını ve alınan tedbirler olduğunu belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 10, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Küresel Ayak İzi geçtiğimiz yıla kıyasla tarihin üç hafta ilerlemesinin sebebinin koronavirüs salgını ve alınan tedbirler olduğunu belirtti.

Küresel Ayak İzi, bu yıl koronavirüs salgını ve alınan tedbirler sebebiyle Dünya Limit Aşım Günü’nün üç hafta ilerleyerek 22 Ağustos tarihine denk geldiğini duyurdu. 2019 yılında dünyanın kaynaklarını 29 Temmuz’da tükettiği belirtilmişti.

Dünya Limit Aşım günü insanlığın doğa üzerinde bir takvim yılı içinde yarattığı talebin, dünyadaki doğal kaynakların yenilenme hızını aştığı günü belirtiyor. Yani gezegenin 12 ayda ürettiği doğal kaynağı 8 ay içinde tükettiğimizi gösteriyor.

En son 2005 yılında gözlemlendi

Açıklamada üç haftalık gerilemenin sebebi olarak enerji talebindeki düşüşün emisyonları geriletmesi ve ekonomik aktivitelerin karantina uygulamaları sebebiyle azalmış olması gösterildi. Hazırlanan rapora göre bu yıl insanlığın karbon ayak izi yüzde 14,5, orman ürünleri ayak izi ise yüzde 8,4 azalacak.

Koronavirüs etkileriyle birlikte 29 Aralık olarak belirlenen 1970 yılından itibaren ilk kez Limit Aşım Günü daha ileri bir tarihte gerçekleşiyor. Ağustos ayında gerçekleşen aşım günü en yakın olarak 2005 yılında gözlemlenmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık