AktüelEkolojiGazeddablogProject SyndicateDünya iklim değişikliğini unutmamalı – Dirk Messner ve Nick Nuttall

"Ama hala bir dizi sektördeki eğrinin gerisindeyiz. Örneğin, binalar ve inşaat için küresel İttifak, evlerimizi ve işyerlerimizi inşa etme ve çalıştırma şeklimizin dünyadaki karbondioksit emisyonlarının neredeyse %40'ını oluşturduğunu tahmin ediyor."
Project Syndicate Project SyndicateNisan 2, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Bu makale, Project Syndicate’e ait olup, GazeddaKıbrıs ile Project Syndicate arasında yapılan anlaşma gereği, Gazeddakıbrıs tarafından çevrilerek sizlere ulaştırılmıştır…

Mevcut koronavirüs salgını bize bir şey öğrettiyse, o da birbirine bağlı, küreselleşmiş ekonomilerimiz ve toplumlarımızın ani şoklara karşı oldukça savunmasız olduğu gerçeğidir.

COVİD-19 salgını ve etkisinin korkunç ölçeği, öngörülemeyen bir “kara Kuğu” olayıydı. Şu anda, zorunluluk, sağlık kriziyle mücadeleye yardımcı olan paketleri ve politikaları hızlı takip etmek, savunmasızları korumak ve pandemik zirveyi geçtikten sonra ekonomilerimizi yeniden başlatmanın yolunu açmaktır. Bu aynı zamanda hükümetlerin, bilim insanlarının ve halkın duraklaması, verilen dersleri alması ve toplumları daha esnek ve gelecekteki olası pandemilerle başa çıkabilmek için daha iyi hale getirme planları yapması için bir an olacaktır.

Ancak medeniyete, yani iklim değişikliğine karşı çok daha büyük bir meydan okumayı görmezden gelme riski taşıyoruz. Ve bu, bilimsel erken uyarı zillerinin yıllarca-giderek yüksek sesle – çaldığı göz önüne alındığında, kesinlikle bir “kara kuğu” meselesi değildir.

Herhangi bir acil durumda olduğu gibi, zaman çok önemlidir. Şimdi hızlı müdahale olmadan, iklim değişikliği milyarlarca insanın yaşamlarına ve geçim kaynaklarına zarar verebilir, sayısız topluluğu ciddi risk altına sokabilir, kıyı şehirlerinin ve küçük ada devletlerinin varlığını tehdit edebilir ve gelecek nesilleri etkileyen hasarı tetikleyebilir. Küresel ısınma ve genel olarak çevresel değişim, aynı zamanda eski hastalıkların yeniden ortaya çıkma riskini ve coğrafi olarak yayılan sıtma gibi mevcut hastalıkları artırmaya yöneliktir. Yeni sağlık tehditleri de ortaya çıkabilir – 1990’ların sonlarında Malezya’daki Nipah virüsü salgını bir olgudur.

Neyse ki, iklim değişikliğini ele almak ve daha iyi, daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için ne yapmamız gerektiğini de zaten biliyoruz. Bu Bilgi üzerinde hareket edersek, toplumlarımız bugün olduğu kadar ekonomik olarak üretken olurdu, ancak yeni tür yeşil işler, daha temiz hava, daha sağlıklı okyanuslar, daha az kirli topluluklar ve belki de daha büyük sosyal adalet.

İklim değişikliğiyle (ve diğer küresel ve ulusal tehditlerle) mücadele etmek, “ben, çıkarlarım ve ülkem ilk” in bölücü darlığını, ortak çıkarlarımız ve ortak nedenimizle Birleşmiş daha büyük bir “ABD” lehine reddeden bir yaklaşım gerektirir: hayatta kalma. Daha somut olarak, bilim adamları, daha sık ve zararlı aşırı hava olaylarından kaçınmak ve mercan resifleri ve Amazon gibi tropikal ormanlar gibi doğal sistemleri korumak için küresel ısınmayı 1.5°C ile sınırlamamız gerektiğini savunuyorlar.

2015 Paris iklim anlaşması sayesinde, dünyanın düşük karbonlu bir geleceğe ulaşmak için bir yol haritası var. Hemen hemen her ülkenin, zengin ülkelerin yoksullara destek sağlaması gereken bir ulusal planı vardır ve hükümetler iklim çabalarını zaman içinde harekete geçirirler. İddialı hedef, 2050 yılına kadar, gözünün içine bakıp “başardık” diyebilen “net-sıfır ” bir dünyaya ulaşmaktır.”

COVİD-19 salgını, hepimizin bu işte birlikte olduğumuzun altını çiziyor: hiçbir ülke büyük küresel tehditlerden bağışık değildir. İklim değişikliğinin daha da büyük riskini ele almak için ülkeler ve halklar arasındaki aynı dayanışmaya ihtiyaç var.

İyimser olmak için nedenler var. Rüzgar ve güneş gibi temiz enerji kapasitesi, daha hızlı olmasa da her 5.5 yılda bir iki katına çıkıyor ve ulaşımın elektrifikasyonu devam ediyor.

Bu arada, ICLEI – Sürdürülebilirlik için yerel yönetimler ve C40 şehirleri gibi ittifaklar çatısı altındaki binlerce şehir iddialı emisyon azaltma hedeflerini benimsemiştir. 800’den fazla küresel şirket, iklim bilimi konsensüsüne uygun olarak benzer hedefler belirledi ve düşük karbonlu bir ekonomiyi destekleme sözü verdi .

Ama hala bir dizi sektördeki eğrinin gerisindeyiz. Örneğin, binalar ve inşaat için küresel İttifak, evlerimizi ve işyerlerimizi inşa etme ve çalıştırma şeklimizin dünyadaki karbondioksit emisyonlarının neredeyse %40’ını oluşturduğunu tahmin ediyor.

Bilim insanları genellikle bir hastalığa karşı hızla bir aşı geliştirebilirken, sadece kısmen ele alırsak iklim değişikliği sorununu tedavi etmeyeceklerdir. Önümüzdeki birkaç yıl kritik olacak, Kasım ayında Birleşik Krallık’ta gerçekleşmesi planlanan COP26 iklim Konferansı ile başlayan – dönüm noktası Paris zirvesinden beş yıl sonra. Kritik bir yerel yönetimler, işletmeler ve STK kitlesi tarafından desteklenen hükümetlerin büyük çoğunluğunun bu yılki toplantıda iklim hırsını artırması hayati önem taşıyor.

Bu arada vatandaşlar olarak, hükümetlerimizi küresel ısınmayı hız ve ölçekte ele alarak doğru şeyi yapmaya çağırmalıyız. Ve COVİD-19 salgınının en kötüsü sona erdiğinde, daha sağlıklı ve iklim açısından güvenli bir geleceğin gerçekleşmesini desteklemek için işyerlerimizde, topluluklarımızda ve evlerimizde bir araya gelmeliyiz. Bu şekilde, iyi nedenlerle de hatırlamak için 2020’i bir yıl yapabiliriz.

Dirk Messner Alman Çevre Ajansı Başkanıdır. Nick Nuttall, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin eski sözcüsü ve Dünya Günü Ağı’nın direktörüdür.

Telif Hakkı: Project Syndicate, 2020.

www.project-syndicate.org

Project Syndicate

Project Syndicate

The Guardian, Le Monde, Al Jazeera, El Tiempo gibi dünyanın önde gelen gazeteleriyle de çalışan Project Syndicate'te yayımlanan makalelerden seçtiğimiz yazılar Aycan Akçın tarafından çevrilerek, GazeddaKıbrıs sayfalarında yayımlanmaktadır.

Music will never ends..