AktüelDünyaDünya görülmemiş bir durum yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyanın koronavirüs salgınında daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Koronavirüs nedeniyle dünya genelindeki koronavirüs ölümleri üç bini geçti. Ölümlerin çoğu Çin’de görülürken, Çin dışında Çin’de olduğundan dokuz kat daha fazla yeni vaka ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Dr. Tedros “Virüsü geriletebiliriz” derken, koronavirüsle ortaya çıkan Covid-19 hastalığının “çıkışı bulunmayan bir yol” olmadığını vurgularken, ülkelerin çabuk ve etkin bir şekilde harekete geçmesiyle virüsle mücadele edilebileceğini belirtti. Tedros “Şimdi harekete geçmekten başka bir çaremiz yok” dedi.

Dr.Tedros’un başlıca tavsiyesi, virüsle mücadelede her yer için geçerli tek bir yöntem olmadığı için, her ülkenin kendi durumuna bakması oldu. Tedros “Her ülke kontrol altına alma önlemleriyle başlayarak kendi yaklaşımını benimsemeli” dedi.

Koronavirüsün “benzersiz özelliklere sahip, benersiz bir virüs” olduğunu söyleyen WHO Genel Sekreteri, kuruluşun şimdiye dek büyük bir yayılma beklediğini, ancak kontrol altına alma önlemlerinin işe yaradığını ifade etti.

Tedros, koronavirüs vakası bildiren 62 ülkenin 38’indeki vaka sayısının 10 ya da daha az olduğunu söyledi. Tedros “Sekiz kadar ülke son iki haftadın yeni vaka bildirmedi ve kontrol altına almayı başardılar” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık