AktüelGazedda'nın GündemiDünya göçmenlere daha az toleranslı hale geliyor

Dünya göçmenlere karşı daha az hoşgörülü hale geliyor. Bugün yayınlanan bir ankete göre, 145 ülkede 140 binden fazla görüşmeye dayanan endekse göre Kanada, göçmenlere karşı en misafirperver ülke oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünya göçmenlere karşı daha az hoşgörülü hale geliyor. Bugün yayınlanan bir ankete göre, 145 ülkede 140 binden fazla görüşmeye dayanan endekse göre Kanada, göçmenlere karşı en misafirperver ülke oldu.

Avrupa, Yunanistan’daki kalabalık bir kampta binlerce kişinin barınaksız kaldığı yangının ardından yeni bir sığınma planını açıklamaya hazırlanırken yayınlanan bir anket, dünyanın mültecilere karşı daha az hoşgörülü hale geldiğini belirledi.

Kuzey Makedonya, Macaristan, Sırbistan ve Hırvatistan liderliğindeki yedi Avrupa ülkesi, mültecilere karşı en az toleransı gösteren ülkeler olarak belirlendi. Tutumlardaki en keskin değişiklikler ise Peru, Ekvador ve Kolombiya’da meydana geldi. 145 ülke ve bölgede 140 binden fazla görüşmeye dayanan endekse göre Kanada, göçmenlere karşı en misafirperver ülke olurken, bu ülkeyi İzlanda ve Yeni Zelanda izliyor.

Anket, insanlara ülkelerinde yaşayan göçmenlerin varlığını, komşuları olmasını ve aileleriyle evlenme konusundaki görüşlerini sordu.

Endeks puanlarının en düşük olduğu Kuzey Makedonya’da bu puan 9 üzerinden 1, 49 olurken, en yüksek ülke olan Kanada’da ise 8, 46 olara belirlendi.

Gallup adlı şirketin hazırladığı raporda, şirketin Göç Uzmanı Julie Ray, ülkelerin mültecileri kabul etmesi konusunda küresel anlamda bir düşüş olduğunu belirterek, bu düşüşün Latin Amerika ülkelerindeki belirgin değişikliklerden kaynaklandığını söyledi.

Peru’nun puanı 2016’da 6.33 iken, bu oran 2020’de 3.61’e düştü. Ülkelerinde mültecilerin bulunmasıyla alakalı pozitif görüş bildiren Kolombiyalıların bu sayısı %61’den %29’a düştü.

Dünya çapında, endeks göçmenlerin kabulünün genç nesiller, daha yüksek eğitim düzeyine sahip insanlar ve kırsal alanlardan ziyade kentsel alanlarda yaşayanlar arasında daha fazla olduğunu gösterdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık