AktüelEkolojiDünya Bilim İnsanları İttifakı: ‘İklim Acil Durumu ilan ediyoruz’

153 ülkeden 11 binden fazla bilim insanının imzasıyla Bisosicience dergisinde yayınlanan makalede insan toplumunun köklü bir değişim geçirmediği takdirde "feci" bir felaketin yaşanacağını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 6, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

153 ülkeden 11 binden fazla bilim insanının imzasıyla Bisosicience dergisinde yayınlanan makalede insan toplumunun köklü bir değişim geçirmediği takdirde “feci” bir felaketin yaşanacağını duyurdu.

“Bilimcilerin insanlığı büyük bir varoluşsal tehdide karşı açıkça uyarması konusunda ahlaki bir zorunluluğu var” vurgusunun yapıldığı makalede şu tespit yer alıyor:

“Sürdürülebilir bir geleceği güvence altına almak için yaşam şeklimizi değiştirmeliyiz… [Bu] küresel toplumumuzun işlevlerini ve doğal ekosistemlerle etkileşime girme şekillerinde büyük dönüşümler gerektiriyor.”

Bilim insanları, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini azaltacak 6 adım öneriyor:

– Fosil yakıtların yerini düşük karbonlu yenilenebilir enerji kaynaklarının alması. 

– Metan gibi kirletici emisyonlarının azaltılması. 

– Dünyanın ekosistemlerini korumak.

– Çoğunlukla bitki bazlı yiyecekleri ve daha az hayvansal ürünü yemek. 

– Karbonsuz bir ekonomi yaratmak ve insan nüfusunu dengelemek.

İklim krizinin durdurulması için ittifak kuran bilimciler, iklim değişikliğinin araştırmalardaki öngörülürlerden daha hızlı gerçekleştiğine dikkat çekerek şunları söylüyor

“40 yıllık küresel iklim müzakerelerine rağmen, birkaç istisna dışında, genel olarak her zamanki gibi iş yaptık ve bu sıkıntıya değinmeden büyük ölçüde başarısız olduk.” 

Bilim insanlarına göre asıl “endişe verici” olan, geri dönüşü olmayan ve insanların kontrol edemeyeceği türden bir felaketi güçlendirici atmosferik, karasal ve okyanussal geri bildirimler.

“Bilimin arkasında birleş!” 

Dünya bilim insanları, İklim Acil Durumu ilan edilmesi için kitlesel okul grevleri yapan Gelecek İçin Cumalar (FFF) ve tabanda yürütülen diğer iklim kampanyalarından cesaret aldıklarını da belirterek “Dünya Bilim İnsanları İttifakı olarak, karar vericilere adil ve adil bir geleceğe geçiş sürecinde karar vericilere yardım etmeye hazırız” çağrısı yaptı. 

Dünyanın insan yaşamını sürdürmek için “tek evimiz” olduğunun altına da çizdiler.

27 Eylül’de bütün ülkelerde sloganıyla  sokaklara dökülen Greta Thunberg ve öğrencilerin mücadelesi, bilim insanlarını birleştirdi ve iklim için aktivizme başlamalarına yol açtı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık