koronavirusDSÖ: Virüs uzun süre daha bizimle olacak

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüse karşı "hiçbir ülkenin tam olarak her şeyi halletmiş" olmadığını söyledi ve salgınla mücadeleye yönelik yatırımların devam etmesi gerektiğini belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 23, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus  bir açıklama yaparak virüsün sanıldığından daha uzun süre dünyayı etkilemeye devam edeceğini söyledi. 

Afirka’nın belli bölgelerinde, Orta ve Güney Amerika’da endişe verici artışlar olduğunu söyleyen Ghebreyesus “Yanılgıya kapılmayın. Daha çok uzun yolumuz var. Virüs uzun süre daha bizimle olacak” dedi.

Ghebreyesus ayrıca salgın sürecini iyi yönetememekle suçladığı DSÖ’ye maddi yardımı kestiğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump’a da kararını gözden geçirme çağrısında bulundu.

‘Uçuş kısıtlamaları sürmeli’

Ülkelerin salgınla mücadeleye yönelik yatırımlar yapmaya devam etmesinin öneminin altını çizen Ghebreyesus, “Ülkelerin savunmalarında hala büyük boşluklar var. Hiçbir ülke tam olarak her şeyi halletmiş durumda değil” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün uluslararası acil durum ilan etmekte geç kaldığına dair eleştirilere de yanıt verdi ve “Geriye dönük baktığımda bence acil durum ilanını tam zamanında yaptık. Ülkelere hazırlık için zaman tanıdık. 30 Ocak’ta Çin dışında 82 vaka vardı, ölü ise yoktu” dedi.

DSÖ’nün üst düzey acil durum uzmanlarından Dr. Mike Ryan da küresel uçuş kısıtlamalarının çok erken kaldırılmaması konusunda uyararak bunun çok dikkatli risk yönetimi gerektirdiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık