koronavirusDSÖ, Omicron varyantı sebebiyle bazı ülkelere seyahat yasağı uygulanmasını eleştirdi

Kıbrıs, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi çok sayıda ülke, Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlamaları getirmişti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs salgınının bir varyantı olan ve dünyada yeniden salgın paniğine sebep olan Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına dair net bir kanıt olmadığını kaydetti.

Örgüt ayrıca, Delta varyantı da dahil olmak üzere koronavirüsün diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair de bir ispatın olmadığını ifade etti.

‘Afrika ülkelerinde olumsuz etki oluşturabilir’

DSÖ, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Omicron varyantının ortaya çıktığı Afrika kıtasının güneyindeki ülkelere seyahat yasağı uygulanmaya başlanması eleştirildi.

Açıklamada, “Artan sayıda ülke, yeni Omicron varyantıyla ilgili endişeler nedeniyle güney Afrika ülkelerine uçuş yasakları uygularken, DSÖ ülkeleri bilimi ve Uluslararası Sağlık Düzenlemelerini takip etmeye davet ediyor” ifadeleri kullanıldı.

DSÖ, seyahat kısıtlamalarının, Afrika ülkelerinde geçim kaynakları ve tedarik zincirleri konusunda olumsuz etki oluşturabileceğini ve bu yüzden sınırların kapatılmaması gerektiğini belirtti.

Omicron’un Delta dahil diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığının ve kişiden kişiye daha kolay yayılıp yayılmadığının net olmadığı da vurgulandı ve bununla beraber Afrika’nın güneyindeki ülkelerde koronavirüs testi pozitif çıkan insanların sayısının arttığına dikkat çekildi. Bu artışın Omicron varyantından mı yoksa başka sebeplerden mi kaynaklı olduğuna dair epidemiyolojik çalışmaların sürdüğü de kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık