AktüelEkonomi PolitikDSÖ: Çok çalışmak öldürüyor

Salgın yüzünden eve kapanma döneminde çalışma saatlerinin de uzadığına dikkat çeken uzmanlar, hafta 55 saat çalışan birinin kalp krizi ve inme yüzünden ölme ihtimalinin 40 saat çalışana göre yüzde 17 daha fazla olduğunu kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), uzun saatler çalışmanın her yıl yüz binlerce insanı öldürdüğünü ve bu trendin giderek kötüleştiğini ifade etti. Örgüt Covid-19 pandemisi nedeniyle durumun daha da kötüleşebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmalara göre, 2016 yılında 745 bin kişi uzun çalışma saatlerine bağlı inme veya kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetti. Bu araştırma ölümlerin, son verilerin toplandığı 2000 yılına kıyasla yüzde 30 artış gösterdiğini ortaya çıkardı.

DSÖ’nün Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Departmanı‘nın başındaki Maria Neira, “Haftada 55 saat veya daha fazla çalışmada ciddi bir sağlık tehlikesidir. Bu bilgi ile harekete geçilmesini, işçilere daha çok koruma sağlanmasını umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Salgın, çalışma saatlerini uzattı

Bir yılı aşkın süredir devam eden pandemiyle birlikte küresel ekonomiler de zora girdi. Yaşamın her alanında alışkanlıkları değiştiren salgın nedeniyle, çalışma şeklinde de değişikliklere gidildi.

Covid-19’la mücadele kapsamında alınan tedbirler, uzaktan çalışmayı yeni normal haline getirdi. Ancak uzaktan çalışma sistemiyle, işten kopmak daha zor bir hal aldı.

194 ülkeden toplanan veriye göre haftada 55 saatten fazla çalışan birinin 35-40 saat çalışan birine göre inme geçirme riski yüzde 35 daha fazla, kalp hastalığı nedeniyle ölme ihtimali ise yüzde 17 daha yüksek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık