AktüelMedya OdasıDr. Küçük: Hem grev kırıcı, hem anti-komünist

Kıbrıslıtürk solunun histerik bir şekilde birkaç gündür yere göğe sığdıramadığı Dr. Fazıl Küçük, 1962 yılında Lefke’deki CMC Madeni’nde gerçekleşen eylemi kırmış, İngiliz patronla anlaşarak işçi sınıfını Türk-Rum diye ayırmıştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslıtürk solunun histerik bir şekilde birkaç gündür yere göğe sığdıramadığı Dr. Fazıl Küçük, 1962 yılında Lefke’deki CMC Madeni’nde gerçekleşen eylemi kırmış, İngiliz patronla anlaşarak işçi sınıfının Türk-Rum diye ayrılmasında önemli bir rol oynamıştı.

İlerici ve sol çevrelerin Türkiye’deki rejime karşı, “laiklik” yanlısı tavrı nedeniyle Dr. Fazıl Küçük’e sığınmaya çalıştıklarını geçmişte de gördük. Son zamanlarda Türkiye’deki bir şahsın Dr. Fazıl Küçük hakkında yaptığı açıklamalar sonrası, daha da geniş çevrelerin Dr. Küçük’ü “lider” olarak sahiplendiklerine tanık olmaktayız.

GazeddaKıbrıs olarak toplumsal hafızanın önemli olduğuna inandığımız için, unutanlara Dr. Küçük’ü küçük bir örnekle hatırlatmak istedik.

23 Mart 1962 yılında Nacak Gazetesi’nde yer alan haberde, Dr. Küçük’ün işçilerin maden grevi nedeniyle Lefke’ye ziyaret gerçekleştirdiği belirtilerek, Kıbrıslıtürk işçilere seslendiği ve “Komünistlerin oyunlarına kanmayınız” şeklinde çağrıda bulunduğu belirtilmektedir. Haberin devamında ise ‘laik liderin’ grev kırıcılığı yaparak İngiliz Maden Şirketi ile anlaştığı ve işçileri Rumlar ve Türkler olarak bölerek anti-komünizm propagandası yaptığı da belirtilmektedir.

Bugün Dr. Fazıl Küçük’ü yere göğe sığdıramayan Kıbrıslıtürk soluna selam olsun. Bahsi geçen haberin tam metni şöyle:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık