AktüelEkonomi PolitikDöviz yükselişte, ekonomi düşüşte

Aralık 2019 itibariyle hayatlarımızı etkisi altına almaya başlayan Koronavirüs sağlık alanından sonra dünya ekonomilerini ve finans piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çiğse Dedeoğlu

Aralık 2019 itibariyle hayatlarımızı etkisi altına almaya başlayan Koronavirüs sağlık alanından sonra dünya ekonomilerini ve finans piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bütün ülkelerde ticaret,turizm, ve ulaşım başta olmak üzere bir çok sektör kötü etkilendi. Salgının yarattığı panik ve belirsizlik ile sıkı önlemler ekonomiye büyük darbe vurmakta. Pandemi’nin etkisinin artırmasıyla tüketim harcamalarında ve talepte görülen düşüş, üretimde yavaşlama, hizmet sektöründe küçülme ve işsizliğin artmasına sebep oldu.

Döviz piyasasında ise dolar kurunda hafif çaplı hareketlenmelerle dengelenme süreci devam ederken Euro ve Strelin kurunda ise istikrarlı yükseliş sürüyor.

 Euro 8,13, Sterlin 8,9375, Dolar 6,941

Uzun bir süredir yükselişte olan Euro haftanın ilk günlerinde 8i geçerek, %0,88’lik bir artış ile 8,13 oldu. Avrupa Birliği üye ülkeler için hazırladığı 750 milyar Euro’luk Covid-19 paketi üzerinde anlaşmaya vardı. Bir kısmı kredi, bir kısmı ise hibe olarak dağıtılacak olan paketin Koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkisini nispeten azaltarak canlandırıcı etki yapması, üretici ve tüketicinin zararını minimize etmesi ve geleceğe dair endişeleri azaltması bekleniyor.

En yüksek değerlerden birine sahip olan İngiliz Sterlini ise bu hafta %1,05’lik değişimle 8,94 oldu. Yatay seyrinde ilerlemeye devam eden Dolar/TL ise 6,941 seviyesinde sevrediyor.

Katar ve Çin’le SWAP Anlaşması

İki tarafın belirli bir vade ile farklı para birimlerini belirlenmiş bir faiz ile değiş tokuş etmesi anlamına gelen SWAP Anlaşması faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmeyi amaçlanıyor.

Türkiye Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre 2020 Mart sonu itibari ile kısa vadeli dış borç stoku 168,9 milyar ABD dolarına ulaşmış bulunmakta. Coronavirüs sebebiyle döviz gelirlerinin azalmasıyla dış borçları ödeyebilmek için dış finansmana olan ihtiyacı artırdı.

Yabancı ülkelerle swap anlaşmaları yaparak kısa vadeli döviz ihtiyacını karşılamak isteyen Türkiye, Katarla 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalin tutarında anlaşma yaptı.

DolarEuroSterlin
ALIŞ(TL) 6,9285ALIŞ(TL) 8,1151ALIŞ(TL) 8,9375
SATIŞ(TL) 6,941SATIŞ(TL) 8,1342SATIŞ(TL) 8,9522
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık