AktüelDünyaDorian Kasırgası: Ölü sayısı ‘sarsıcı boyutlarda olabilir’

Dorian Kasırgası'nın vurduğu Bahamalarda hükümet, ölü sayısının 'sarsıcı boyutlarda olabileceğini' söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Dorian Kasırgası’nın vurduğu Bahamalarda hükümet, ölü sayısının ‘sarsıcı boyutlarda olabileceğini’ söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Kasırga sonrası yardım faaliyetlerinin sürdüğü Bahamalarda kasırganın etkili olduğu bölgelerde toplam ölü sayısı yetkililer tarafından 23 olarak açıklandı ama bu rakamın yükselebileceği belirtiliyor.

Kasırganın yerle bir ettiği Abaco Adaları’na 200 ceset torbası ve cenazelerle ilgilenecek ekipler gönderiliyor.

Birleşmiş Milletler yaklaşık 70 bin Bahamalının acil gıda ve kalacak yer ihtiyacında olduğunu söyledi.

Yetkililer, Abaco Adaları ve Büyük Bahama’da yüzlerce ve büyük ihtimal binlerce kişinin hala kayıp olduğunu söylüyor.

Dorian Kasırgası, en şiddetli seviye olan Kategori 5 gücündeyken Bahamaları vurdu. Kasırganın hızı saatte 260 km’yi geçti. 

Kasırga, bölge tarihinde görülen en sert kasırga oldu.

Abaco Adaları yıkımdan yaşanmayacak hale geldi. Su, elektrik ve gıda sıkıntısı yaşanan bölgede cesetlerin üst üste olduğu görüldü. 

Pazar gününden Salı gününe kadar Bahamaların kuzeyinde etkili olan Dorian Kasırgası, şiddeti azalarak ABD’nin Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde ilerliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft