Gazedda'nın GündemiDoktorlardan federasyon eylemine destek

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Cenevre'deki zirveye sayılı günler kala ortak açıklama yaparak, Kıbrıslı Türklerin varlığının devamı ve barışçıl bir gelecek için; BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümüne en erken zamanda ulaşmayı hedeflemek gerektiğini vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Cenevre’deki zirveye sayılı günler kala ortak açıklama yaparak, Kıbrıslı Türklerin varlığının devamı ve barışçıl bir gelecek için; BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümüne en erken zamanda ulaşmayı hedeflemek gerektiğini vurguladı.

Açıklama şöyle:

“Kıbrıslı Türkler uluslararası hukukun dışında kalmanın sonucunda, toplumsal ve bireysel olarak dünya ile doğrudan ilişki kuramamanın bedelini ekonomik, kültürel, sosyal olarak öderken aynı zamanda sürekli göç vererek kendi vatanında giderek azalmaktadır.

Her anlamda dışa bağımlı bir yapılanma halinde yaşamaktayken tüm dünya ile aynı anda yaşadığımız pandemide bile toplumumuza ait hiçbir veri dünyaya yansıtılamamıştır. Dahası birçok uluslararası kurumun desteğinden de mahrum kalınmıştır.

Kıbrıslı Türklerin varlığının devamı ve barışçıl bir gelecek için; BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümüne en erken zamanda ulaşmayı hedeflememiz gerekmektedir.

Kıbrıs görüşmelerinde bugüne kadar BM parametreleri çerçevesinde üzerinde mutabık kalınan tüm konular, olası bir anlaşmayı mümkün kılan ortak bir zemin oluşturmaktadır. Önümüzdeki günlerde Cenevre’de gerçekleşecek Kıbrıs Zirvesi’nde bu önemli fırsatı yakalamak için bu yönde siyasi irade ortaya koyarak her iki toplum liderinin de iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüne sahip çıkması gerekmektedir.

Bu nedenlerle Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak, Bu Memleket Bizim Platformu tarafından 24 Nisan 2021 Cumartesi günü düzenlenecek ‘federasyon yolunda birlikte’ etkinliğine destek veriyor ve üyelerimizi, pandemi kurallarına uyarak, etkinliğe katılmaya ve destek olmaya davet ediyoruz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık

Benzer İçerikler