AktüelGazedda'nın GündemiDohni’de katledilen Kıbrıslıtürkler için anıt talep edildi

Avrupa Parlamentosu üyesi Niyazi Kızılyürek, Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Nikos Nuri’ye mektup göndererek, Dohni’de katledilen 83 Kıbrıslıtürk için de anıt dikmesini istedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 6, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Avrupa Parlamentosu üyesi Niyazi Kızılyürek, Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Nikos Nuri’ye mektup göndererek, Dohni’de katledilen 83 Kıbrıslıtürk için de anıt dikmesini istedi.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Kızılyürek, Nikos Nuri’nin geçtiğimiz günlerde Dohni köyünde kayıp bir Kıbrıslırum’un anısına bir park açması ve anıt dikmesine tepki gösterdi.

Kızılyürek, mektubunda “Sayın Bakan, hakikattin yarısını hatırlayanlar, katledilenlerin ve kayıp kişilerin yarısını yad edenler, ancak yarım bir ülke inşa edebilirler. Biz yarım yurt değil, birleşik bir yurt istiyoruz. Bu yüzden de bütün tarafların yaptığı bütün katliamların tanınmasını istiyoruz. Sanırım, Dohni’ye yeniden gitmeniz gerekecek, katledilen herkesin anısını anıt dikmek için. Üzerine de, katliamdan sağ kurtulan Suat Hüseyin’in sözlerini yazmanız çok yerinde olacak: ‘Her şeyin üstünde barış!’” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kızılyürek’in mektubu üzerine Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki bazı sivil toplum örgütlerinin imza kampanyası başlatarak, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e Dohni katliamını tanıma çağrısı yaptıkları belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık