AktüelDünyaDoğu Akdeniz’de “Oruç Reis” Krizi sürüyor

"Kısıtlı bir alana bu kadar çok askeri güç yığıldığında, kaza tehlikesi de ortaya çıkar"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 12, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlik çerçevesinde taraf ülkelerden peşpeşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikle ilgili Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye’nin bölgedeki “haklarını ve çıkarlarını” korumayı sürdüreceğini belirterek, “Şu bilinmeli ki denizlerimiz bizim mavi vatanımızdır. Her damlası değerlidir” dedi.

Öte yandan “Kısıtlı bir alana bu kadar çok askeri güç yığıldığında, kaza tehlikesi de ortaya çıkar” diyen Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Yunanistan’ın tansiyonun yükselmesinden yana olmadığını belirtti ancak ekledi: “Hiçbir provokasyon cevapsız kalmaz.”

Akar: Türkiye bölgedeki “haklarını ve çıkarlarını” korumayı sürdürecek

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ürkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan ile yaşadığı ihtilafı diyalogla çözmek istediğini ancak bölgedeki “haklarını ve çıkarlarını korumaya devam edeceğini” söyledi.

“Her şeye rağmen aklıselimin üstün geleceğine inanmak istiyoruz. Hem sahada hem de masada, uluslararası hukuktan, iyi komşuluktan ve diyalogdan yanayız” diyen Akar, “Uluslararası hukuk doğrultusunda barışçıl yollarla siyasi çözümlere ulaşmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Ancak Türkiye’nin bölgedeki “haklarını ve çıkarlarını” korumayı sürdüreceğini belirten Akar, “Şu bilinmeli ki denizlerimiz bizim mavi vatanımızdır. Her damlası değerlidir” diye ekledi.

Türkiye’ye göre Münhasır Ekonomik Bölge:

Yunanistan Başbakanı’ndan Türkiye’ye “kaza çıkabilir” uyarısı

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikte Türkiye’yi “mantıklı” davranmaya davet ederek bölgedeki hareketliliğin askeri bir “kazaya” neden olabileceği uyarısında bulundu.

Mitsotakis, Türkiye ile Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz ve petrol arama faaliyetleri konusunda yaşanan gerginliğin bölgede bir “kazaya” neden olabileceğine dair uyarıda bulundu.

Yunan Başbakan, “Komşumuzda sonunda mantığın üstün geleceğini ümit ediyoruz. Böylece gerçek diyalog da başlayabilir” ifadesini kullandı.

“Kısıtlı bir alana bu kadar çok askeri güç yığıldığında, kaza tehlikesi de ortaya çıkar” diyen Mitsotakis, Yunanistan’ın tansiyonun yükselmesinden yana olmadığını belirtti ancak ekledi: “Hiçbir provokasyon cevapsız kalmaz.”

Yunanistan’a göre Münhasır Ekonomik Bölge:

Atina, hafta başında doğalgaz ve petrol arama çalışmaları için Kıbrıs açıklarına ulaşan Türk sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in, Yunanistan’ın kıta sahanlığına giren sularda “yasa dışı olarak” faaliyet gösterdiğini belirtiyor. Ankara ise bu suçlamayı reddediyor.

Yunanistan ve Türkiye’nin hak iddialarının kesiştiği bölge:

AB dışişleri bakanları Ankara-Atina gerilimini görüşecek

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Cuma günü gerçekleştirecekleri olağanüstü toplantıda Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimi de ele alacak.

Yunanistan Dışişileri Bakanı Nikos Dendias, bölgede yükselen tansiyon nedeniyle AB dışişleri bakanlarının acil olarak toplanması için çağrıda bulunmuştu.

Yunanistan, Dendias’ın Cuma günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de görüşeceğini duyurdu. Yunan Dışişleri Bakanlığı “Görüşmede, Türkiye’nin artan provokasyonu ışığında Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere odaklanılacak” açıklamasında bulundu.

Dendias İsrail’e gidiyor

Akdeniz’de Ankara ile Atina arasında yaşanan krize ilişkin İsrail’den de açıklama gelmişti. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada İsrail’in Atina’nın yanında olduğu belirtilerek “İsrail Yunanistan’a, deniz alanları ve münhasır ekonomik bölgesini sınırlandırma hakkı konusunda tam destek ve dayanışmasını ifade eder” denilmişti.

Atina, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın yarın İsrail’e giderek görüşmelerde bulunacağını duyurdu.

kaynak: dw türkçe, grafikler: bbc türkçe

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık