AktüelKıbrıs Sorunu“Doğu Akdeniz’de daha sakin bir yaz geçireceğiz”

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 14 Haziran’da Brüksel’deki görüşmesini değerlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 14 Haziran’da Brüksel’deki görüşmesini değerlendirdi.

Daha önce, Erdoğan ile görüşmesi için ‘Buzlar çözüldü’ diyerek, geçen yıla kıyasla daha sakin bir yaz yaşanması ümidini dile getiren Miçotakis, bu görüşmeden 20 gün sonra Kathimerini gazetesinin radyosuna demecinde “2020’ye kıyasla bu yazın daha sakin geçeceğinden artık eminim” dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasında geçen yaz mevsiminde Doğu Akdeniz’de haftalar süren ‘Oruç Reis’ krizi yaşanmıştı. Erdoğan ile Miçotakis, Brüksel’deki görüşmelerinde aralarında direkt iletişim hattının kurulmasını kararlaştırmışlardı.

Miçotakis demecinde, Türk-Yunan ilişkileri, Mavi Vatan ve sığınmacı sorununa değinerek şöyle konuştu:

Türk-Yunan ilişkileri: “Eğer gerekirse Erdoğan’ı telefondan ararım. Sanırım gerektiğinde o da aynı şeyi yapacak. Elbette sorunlarımızı çözmedik. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz. Bu iki ülkenin, iki halkın da çıkarınadır.”

Mavi Vatan: “Türk dış politikasını değiştiren bir doktrin söz konusu. Bu doktrin, tamamen Yunanistan ve Avrupa çıkarlarına karşıdır. Yunanistan egemenliğini ve egemenlik haklarını koruyacaktır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık