AktüelEkonomi PolitikDoğu Akdeniz’de 5 ayrı bölgeye “Sahil Gözetleme İstasyonu”

Türkiye, Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandırmaya devam ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye, Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandırmaya devam ediyor. Kalıcı çözüm söylemlerinin havada uçuştuğu bir dönemde, saha araştırmalarını da hız kesmeden devam ettiren Türkiye, Kıbrıs’ın 3 noktası da dahil olmak üzere, Doğu Akdeniz’deki toplam 5 noktaya Sahil Gözetleme İstasyonu kurmaya hazırlanıyor.

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, Demre sahasındaki iki boyutlu sismik araştırmalarını 82’nci günün sonunda tamamlayarak, Antalya Limanı’na dönmüştü. Yunanistan, Doğu Akdeniz’le ilgili masaya oturmaya yanaşmazken, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta Türkiye’nin bu konudaki kararlı duruşunun devam edeceğini söylüyor.

Çözüm çağrıları yapan Türkiye, bu sırada bölgedeki gücünü artırabilmek için adımlar atmaya da devam eediyor. TC İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde Doğu Akdeniz’de 5 ayrı bölgeye Sahil Gözetleme İstasyonu kuracak.

Bu istasyonların 3’ü Kıbrıs’ın kuzeyindeki Zafer Burnu, Zeytinlik ve Sadrazamköy bölgelerinde yapılacak. Diğer 2 istasyon ise Hatay’ın Kel Dağ ve Mersin’in Anamur ilçesinde olacak. Bakanlık, önümüzdeki yıl içerisinde söz konusu bölgelere istasyonları kurmayı planlıyor.

Kurulacak olan istasyonlarla beraber, Doğu Akdeniz’in her santimetrekaresi adım adım takip edilebilecek. Sahil Gözetleme İstasyonu sisteminin özellikleri de dikkat çekiyor. İstasyonlar; emniyet bölgesi tanımlama, seçilen gemi tipi için giriş, çıkış, hız ve ivmelenme alarmı, gemilere ait kimlik ve seyir bilgisinin kontrolü, uzaktan kontrol sistemi, hareket algılama gibi donanıma sahip olacak.

TC’nin işgali altında bulunan Kıbrıs’ın kuzeyindeki hükümetin bahsi geçen sistemlerle ilgili bir bilgisi ise bulunmuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık