AktüelEkolojiYaşamDizel emisyon test yetersizlikleri nedeniyle yılda 38.000 kişi ölüyor

Çeviren: Aycan Akcin Nitrojen oksit emisyonlarının küresel envanterleri, son derece kirletici olan dizel araçların “acil halk sağlığı problemi” olduğunu gösterdi. Dizel araçların gerçek sürüş koşullarında resmi limitleri karşılamada başarısız olmaları nedeniyle  yılda en az 38.000 kişinin erken öldüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştı. Araştırmacılar, dizel araçların yasal düzenlemelerden çok daha fazla zehirli nitrojen oksit (NOx) ürettiğini ve bunun 2015 yılında 4.6 milyon tona ulaştığını ortaya çıkardılar. Bu, kalp ve akciğer hastalığı ve felç nedeniyle en az...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 13, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviren: Aycan Akcin

Nitrojen oksit emisyonlarının küresel envanterleri, son derece kirletici olan dizel araçların “acil halk sağlığı problemi” olduğunu gösterdi.

Dizel araçların gerçek sürüş koşullarında resmi limitleri karşılamada başarısız olmaları nedeniyle  yılda en az 38.000 kişinin erken öldüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştı.

Araştırmacılar, dizel araçların yasal düzenlemelerden çok daha fazla zehirli nitrojen oksit (NOx) ürettiğini ve bunun 2015 yılında 4.6 milyon tona ulaştığını ortaya çıkardılar. Bu, kalp ve akciğer hastalığı ve felç nedeniyle en az 38.000 erken ölüm anlamına geliyor. Ölümlerin çoğunun nedeni Avrupa’da otomobiller iken Çin ve Hindistan’da kamyonlardır.

Araştırma ayrıca, dizel araçların emisyon sınırlarını karşılaması durumunda bile, yılda 70.000 erken ölüm olacağını göstermişti. Erken ölüm sayısının 2040 yılında 174,000’e yükselmemesi için kirlilik kontrollerinin sıkılaşması gerekiyor. 

Dizel araçlardan kaynaklanan aşırı emisyonlar Avrupa’da ölümlere neden oluyor

2015’te NOx dizel emisyonlarına bağlı olarak erken ölümler:

Araba ve van tipi araçlardan aşırı NOx       otobüs ve kamyonlardan aşırı NOx        NOx yasal limiti

pastedGraphic.png

ABD’deki Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi’nde (ICCT) araştırma ekibinden olan Raj Mimjars “İmlatçılar temiz araç üretmenin nasıl olacağını bilmelerine rağmen aktif bir şekilde bunu yapmamayı tercih ediyorlar” diyor ve ekliyor: “Halkın sorması gereken soru şu: Biz bu durumdan hoşnut muyuz? Avrupa’daki imalatçıların Avrupa’ya, ABD’ye sattıkları araçlardan daha kirli sürümlerini satmalarının sebebi nedir? ”

Dizel emisyon skandalı Volkswagen otomobillerinde kullanılan “hile cihazları” ile ortaya çıktıysa da biliyoruz ki tüm üreticilerin yoldaki kililik oranı resmi laboratuvar testlerinde gösterilen kirlilik oranından çok daha fazladır.

İngiliz Akciğer Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Penny Woods “Bu bir dönüm noktası, küresel çaptaki hükümetler için büyük bir uyandırma çağrısı. Şüphe yok ki bu uluslararası bir sağlık krizidir. En savunmasız olan – çocukların, yaşlıların ve akciğer rahatsızlığı yaşayan insanların – ihtiyacı olan şey bu konudaki kararlı hareketlerdir”.

Ulaştırma ve Çevre kampanya grubundaki Julia Poliscanova, “Bu vakitsiz ölümlerin sebebi araba üreticilerinin emisyon kurallarını suistimal etmeleri ve hükümetlerin bunu görmezden gelmesidir” diyor. 

Kaynak:

38,000 people a year die early because of diesel emissions testing failures

Global inventory of nitrogen oxide emissions shows highly polluting diesel cars are ‘urgent public health issue’

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık