AktüelGazedda'nın GündemiDizdarlı ve Gümüşdağ Sağlık Bakanlığı’nı yalanladı

Lefkoşa Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı ve İki toplumlu Sağlık Teknik Komite üyesi Dr.Yeşim Örek Gümüşdağ, yayınladıkları açıklama ile Sağlık Bakanlığı'nı yalanladı. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı ve İki toplumlu Sağlık Teknik Komite üyesi Dr.Yeşim Örek Gümüşdağ, yayınladıkları açıklama ile Sağlık Bakanlığı’nı yalanladı. Açıklama şöyle:

8 Haziran 2020 TARIHINDE BULAŞICI HASTALIKLAR YASASI TAHTINDA OLUSTURULUP TOPLANAN
BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI , SAĞLIK BAKANLIGINCA YAPILAN GERCEĞE DAYANMAYAN AÇIKLAMAYA KARŞI CEVABIMIZDIR

8 Haziran 2020 tarihinde KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesini temsilen, toplantıya davetli olarak Bülent Dizdarlı ve Yeşim Örek Gümüşdağ toplantıda hazır bulundu. Komite Başkanımız Cenk Soydan toplantıya KKTC Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü olarak toplantıda hazır bulundu. Katılımcılar;

Dr.Ali Çaygür ( Sağlık Bakanlığı Müsteşarı), Dr. Çiğdem Çağa (TSHD Müdürü), Dr.Cenk Soydan ( YTKD Müdürü, İki Toplumlu Komite Eşbaşkanı), Dr. Adil Özyılkan ( Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi) , Dr. Çiğdem Bakkaloğlu ( Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi), Dr.Yağmur Aldağ ( Göğüs Hastalıkları uzmanı), Dr.Deren Oygar ( Nefrolog) , Dr.Emre Vudalı (Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı) , Dr.Elçin Yoldaşcan (Halk Sağlığı uzmanı), Meltem Dilokcuoğlu ( PCR laboratuarı ) Burç Barın (istatistik uzmanı), Fatma Savaşkan (Enfeksiyon Komitesi Sorumlu Hemşiresi ve Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhemşiresi),Dr. Bülent Dizdarlı (İki toplumlu Sağlık Teknik Komite üyesi), Dr.Yeşim Örek Gümüşdağ (İki toplumlu Sağlık Teknik Komite üyesi ).

Toplantı açılışında Müsteşar Ali Çaygür bugüne kadar yapılan COVID -19 test sayılarını verdi. Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan hızlı test kitinin 36,000 olduğunu ve bugün itibarı ile bakanlığın elinde kalan kit sayısının 7000 olduğunu belirtti. Ancak yapılan testlerde ayni kişiye yapılması, hatalı yapılıp tekrarkanması gibi hususların da göz önünde bulundurularak yapılan test sayısının 26,000 olduğunu belirtti. Ayni şekilde bugüne kadar alınan PCR test kitinin 13,500 olup bugün itibarı ile elde kalan kit sayısının 4000 olduğunu , ancak bunların ayni kişide tekrar yapılması v.s de göz önüne alındığında toplamda iki laboratuarda (Lefkoşa ve Mağusa) 8500 test yapıldığını söyledi.

Ayrıca bunun yanı sıra bakanlığın toplumda seroprevalans ( antikorlara bakılarak toplumun hastalığı geçirme, bağışıklık oranı) çalışması içerisinde olduğunu ve bunun için de 2500 adet eliza kitinin hazır olduğunu belitti.

Toplantıda 1 temmuz öncesi , sınır kapılarından kademeli olarak geçişler ile ilgili görüşler tartışıldı. Uzmanlar, ülke sınırlarının en düşük riskli ülkelerden daha riskli ülkelere açılması gerektiği üzerinde dururken, Rum tarafının düşük riskli olduğunu ve kademeli olarak açılmasında aşağıdaki koşullar yerine getirildiği takdirde bir sakınca olmayacağı hususunda hemfikir kaldı;

Geçişlerde Uygulanması Gerekli görülen Önlemler;

1-Her geçişte semptom taraması (ateş bakılması)

2-İlk geçiş esnasında 72 saatlik PCR test sonucu negatif olması.

3-Hazırlanan onam formunu imzalaması (evden işe gidiş ve kalabalık topluluklara katılmaması hakkında)

4-Telefona yüklenecek aplikasyon ile temaslı takibinin izlenebilir olması.

Bu koşulların sağlanması durumunda sınır kapılarından geçişlerin kademeli olarak başlamasında tüm komite üyeleri hem fikir oldu. Bu karar ile İki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi görüşmelerinde varılan mutabakat burada da teyit edilmiş oldu.

ÖNEMLİ NOT; Toplantı başlangıcında, tüm toplumun geleceğini ilgilendiren böylesi bir toplantıda bakanlığın raportör tutanağı tutması gerekliliğine değinmemize rağmen , resmi tutanak tutulmamıştır. Toplantıya katılan diğer üyelerin, (ki bunlar Bülent Dizdarlı ve Yeşim Örek Gümüşdağ dışında aktif Sağlık Bakanlığı çalışanlarıdır) toplantıda konuşulup mutabık kalınan konuları açıklamalarını temenni ederiz….Bir bilim insanı olma yanında , devlet olma, bir devlete ait vatandaş olma sorumluluğu bunu gerektirmektedir.

Saygılarımızla.

Dr.Bülent Dizdarlı

Dr.Yeşim Örek Gümüşdağ

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık