AktüelKıbrıs SorunuPolitikaDİSİ’yi korkular sardı: “Kıbrıslıtürklerin oylarının ağırlığı artacak”

Bir gazetecinin Averof Neofitu’ya seçim sonucunu Kıbrıslıtürklerin katılımının etkileyebileceği ya da belirleyebileceği düşüncesinde olup olmadığını sorması üzerine, yanıtında  gittiği her yerde sıradan yurttaşların bunu sorduğunu ve eğer Kıbrıslırum seçmenler seçimlere katılmazsa ve sandığa gitmeme oranı yüksek olursa, Kıbrıslıtürklerin oylarının ağırlığının artacağını söyledi. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs’ın bir kez daha Türk tehdidi altında olduğu ve tüm toplumun ve Kıbrıs devletinin Avrupa’ya bakarak dayanışma ve destek istediği koşullarda önümüzdeki Pazar Avrupa’ya hangi mesajın gönderileceğini herkesin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 22, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir gazetecinin Averof Neofitu’ya seçim sonucunu Kıbrıslıtürklerin katılımının etkileyebileceği ya da belirleyebileceği düşüncesinde olup olmadığını sorması üzerine, yanıtında  gittiği her yerde sıradan yurttaşların bunu sorduğunu ve eğer Kıbrıslırum seçmenler seçimlere katılmazsa ve sandığa gitmeme oranı yüksek olursa, Kıbrıslıtürklerin oylarının ağırlığının artacağını söyledi.

DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs’ın bir kez daha Türk tehdidi altında olduğu ve tüm toplumun ve Kıbrıs devletinin Avrupa’ya bakarak dayanışma ve destek istediği koşullarda önümüzdeki Pazar Avrupa’ya hangi mesajın gönderileceğini herkesin düşünmesi gerektiğini söyledi.

Eğer Kıbrıs toplumu malum Avroseptik tezleri olan Sol’u ve marjinal güçleri Avrupa Parlamentosu’na gönderirse, uç partideki milletvekilinin Sol’la birlikte Avrupa’ya karşı savaşacağını söyledi.

Neofitu Kıbrıs toplumu AKEL ve uç grup gibi, Sol’u ve milliyetçileri desteklerse Avrupa’ya ne mesaj gönderileceği sorusunu sordu.

“Önümüzdeki Pazartesi Kıbrıs’ın AP Milletvekillerinin yarısının Avrupa karşıtı olacağı tek ülke olması ihtimalini düşünebiliyor musunuz?” diye ekledi.

Bir gazetecinin Averof Neofitu’ya seçim sonucunu Kıbrıslıtürklerin katılımının etkileyebileceği ya da belirleyebileceği düşüncesinde olup olmadığını sorması üzerine, yanıtında  gittiği her yerde sıradan yurttaşların bunu sorduğunu ve eğer Kıbrıslırum seçmenler seçimlere katılmazsa ve sandığa gitmeme oranı yüksek olursa, Kıbrıslıtürklerin oylarının ağırlığının artacağını söyledi.

Yaklaşık 81 bin Kıbrıslıtürk seçmen deposunun olduğunu hatırlatan Neofitu eğer Kıbrıslıtürklerin önemli katılımı olursa sadece sonucu etkilemekle kalmayacağını, hatta hem seçim sonucunu hem de birinci gelecek partiyi belirleyeceğini ifade etti.

Neofitu “Bunun için yurttaşları sandığa gitmeye çağırıyoruz. Sandığa gitmemizin bir çok nedenden dolayı önemi var. Bu yukarda söylediğimle de bağlantılı. Avrupa’nın desteğinin istendiği esnada Avrupa’yı dağıtmayı isteyenlerin güçlendirilmesiyle ve toplumun sandığa gitmemesiyle Brüksel’e olumsuz bir mesaj gönderilmiş olmayacak mı” sorusunu sordu.

Neofitu “bunun için halkı sandığa gitmeye çağırıyorum. Yaptığımız çağrı bu” diye ekledi.

Çeviri: Gazeddakıbrıs

Την ερχόμενη Δευτέρα, ενδεχομένως να είναι η μόνη χώρα στην Ευρώπη η Κύπρος, που το 50% των Ευρωβουλευτών της θα είναι διακηρυγμένα ενάντια στην Ευρώπη

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΑΒΕΡΩΦ ΝΕΟΦΥΤΟΥ Η πατρίδα μας βρίσκεται ακόμη μια φορά υπό τουρκική απειλή και όλες οι πολιτικές δυνάμεις, οι πολίτες, ολόκληρη η κοινωνία και η κυπριακή πολιτεία στρέφουμε τα βλέμματα προς την Ευρώπη. Και είναι φυσιολογικό. Εκεί είναι το σπίτι μας και από αυτούς ζητούμε και θα συνεχίσουμε να ζητούμε στήριξη και αλληλεγγύη.

 

Averof bu açıklamasıyla Kıbrıslı Türklerin seçimlerdeki belirleyiciliğini kabul etti.

İşte açıklaması:

“Kıbrıslı Rumlardan seçime katılım oranın düşük olursa ve 81 bin kişilik oy havuzundan önemli sayıda Kıbrıslı Türk katılırsa AP seçimlerinde ilk kez sadece etki sahibi değil aynı zamanda seçimin sonucunu da belirleyecektir.”

 

No Title

“Αν θα υπάρχει ψηλή αποχή από τους Ε/κ και σημαντική συμμετοχή Τ/κ από μια δεξαμενή 81.000 ψήφων, όχι μόνο μπορούν να επηρεάσουν, αλλά να καθορίσουν το αποτέλεσμα αλλά και την πρωτιά σε αυτές τις εκλογές.”Δήλωσεις @AverofCY: https://t.co/NV7J35PqtN#Ευρωεκλογές2019 pic.twitter.com/fil7xNQUUY

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık