AktüelMüzakerelerDİSİ’den Ortak Mitinge Katılma Kararı

Kıbrıs’ın güneyinde iktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi(DİSİ), bugün Lefkoşa ara bölgede gerçekleştirilecek ortak mitinge katılacağını açıkladı. DİSİ İki Toplumlu İlişkiler Sekreterliği’nden yapılan açıklamada 100’ün üzerinde örgütün düzenleyeceği, Lefkoşa ara bölgedeki Çetinkaya Sahası’nda Kıbrıs saati ile 18,30’da  gerçekleştirilecek çok toplumlu ortak mitinge katılma kararı alındığı belirtildi. DİSİ, hazırlanan ortak deklerasyona da imza attı. Ortak açıklama ile mitinge destek veren örgütler şöyle: Kıbrıs sorununu çözmek için yapılan müzakereler kritik bir aşamaya girmiştir.
 Önümüzdeki pazar günü, iki lider yeni bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 21, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde iktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi(DİSİ), bugün Lefkoşa ara bölgede gerçekleştirilecek ortak mitinge katılacağını açıkladı.

DİSİ İki Toplumlu İlişkiler Sekreterliği’nden yapılan açıklamada 100’ün üzerinde örgütün düzenleyeceği, Lefkoşa ara bölgedeki Çetinkaya Sahası’nda Kıbrıs saati ile 18,30’da  gerçekleştirilecek çok toplumlu ortak mitinge katılma kararı alındığı belirtildi.

DİSİ, hazırlanan ortak deklerasyona da imza attı.

Ortak açıklama ile mitinge destek veren örgütler şöyle:

Kıbrıs sorununu çözmek için yapılan müzakereler kritik bir aşamaya girmiştir.
 Önümüzdeki pazar günü, iki lider yeni bir görüşme turuna başlayacak ve bunun sonuçlarına bağlı olarak, olumlu bir sonucun doğup doğmayacağını ve Kıbrıs sorununun son aşamasına girilip girilmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Kıbrıs sorununu çözmek için yapılan müzakerelerin bu en önemli safhasında, bu kez başarılı bir sonuca varılabileceği ümidiyle, ülkenin insanları, çözüm, barış ve yeniden birleşmenin artık uzak ihtimal olmadığı gözlemlemektedir.
 Bu prespektiften baktığımız zaman:

– Bir anlaşmaya varılacak çözümün çabalarını destekliyoruz ve iki lideri, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin isteklerine uygun bir anlaşmaya varmak için ciddi bir şekilde müzakere etmeye çağırıyoruz. Onları,adanın tüm çocuklarının anavatanı olan birleşik ve barışçı bir Kıbrıs vizyonuna bağlı kalmaya çağırıyoruz.

– Geçmişte yaşanan şiddeti, milliyetçi patlamaları, hoşgörüsüzlüğü gömerek ve arkamızda bırakarak ortak geleceğimizi birlikte inşa etme zamanı gelmiştir.

– Kıbrıs’ta barışın engellenemeyeceğine olan inancımızı aktif olarak ifade ediyoruz; Umudumuzu canlı tutmak ve harekete geçirmek için vatanımız Kıbrıs’ın bölünemeyecek kadar küçük olduğunu, ancak hepimiz için yeteri kadar büyük olduğunu düşündüğümüzü göstermek istiyoruz.
 İki liderin müzakerelere devam etmek içinyeniden Mont Pèlerin’de olacakları bu günlerde 21 Kasım Pazartesi günü, Akşam saat 7: 30’da(Kuzey) 6:30da(Güney) saatıyle Çetinkaya Sahasında Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Maronitler, Ermeniler ve Latinler Ledra Palas’taki tampon bölgede bir araya gelerek, danslarmızla ve şarkılarımızla onları desteklediğimiz , teşvik ettiğimiz ve Ülkemizin ve halkımızın barış ve yeniden birleşmesi adına iyi haberlerle Kıbrıs’a dönmelerini beklediğimiz mesajını iletmek istiyoruz.
 Bizler, bu metni destekleyen örgütler ve hareketler olarak, tüm Kıbrıslıları olası bir çözüm ihtimali lehine harekete geçirmeye ve bu iki toplumlu kültürel ve sanatsal etkinliğe katılmaya çağırıyoruz; böylece müzakerelerin bu kritik noktasında yüksek sesle barışın ve umudun sesini duyurabiliriz.

Destekleyen Örgütler: Çözüm ve Barış Platformu, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi

(Dayanışma, Mağusa İnisiyatifi, Kıbrıs Türk TabipleriBirliği (KTTB), Kıbrıs Türk Tabipleri Odası (KTTO), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Kıbrıs TürkÖğretmenler Sendikası (KTÖS), DAÜ-SEN, ÇAĞ-SEN, Kıbrıs Türk Sanatçı veYazarlar Birliği, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası(HTKS), Halk Sanatları Vakfı (HASDER), MağusaGençlik Merkezi (MAGEM), Feminist Atölye (FEMA), Biyologlar Derneği, Kıbrıs Türk İşçi SendikalarıFederasyonu (Türk-Sen), Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Göçmenköy Taşkınköy Kültür Derneği (Göç-Taş), KıbrısTürk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs TürkMimar Mühendis Odaları Birliği (KTMMOB), Kıbrıs Türkİnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB), Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Doğu ve Güneydoğu KültürDerneği, POST Araştırma Enstitüsü, Gençlik Merkezi, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), Akdeniz AvrupaSanat Derneği (EMAA), Kıbrıs Türk Elektrik KurumuÇalışanları Sendikası (El-Sen), Mülteci Hakları Derneği, Kooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen), AkçayKültür Sanat Derneği (Ak-Der), Management Centre, Lefkoşa Folklor Derneği (Folk-Der), The Center for Migration Identity and Rights Studies, Kıbrıs Türk Esnafve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), Yeşil Barış Hareketi, Mağusa Kadın Merkezi (MAKAMER), United Cyprus Platform, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, GümrükÇalışanları Sendikası (Güç-Sen), 11 Meşale Derneği, Kuir Kıbrıs, Kalkanlı Yardımlaşma ve DayanışmaDerneği, DAÜ Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ-BİRSEN), Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği, Cyprus Academic Dialogue, Kıbrıs Havaları Derneği, Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD), Ziya RızkıVakfı, Özgür Kadın Akademisi, KTOEÖS, Lefke TurizmDerneği, Barış Derneği, PEO, KYB, Movement for a Federal Cyprus, Proodeftiki Primary School Teachers movement, Proodeftiki Secondary School Teachers movement, United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform, Socialist İnitiative, United Democrats Youth organization, Bi-communal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of 1963-74 events – Together We Can , Symfiliosi / Uzlaşma / Reconciliation, New Cyprus Association , Left Wing, KTD, KIBES, KGP, Cyprus Youth Platform, Limassol Civil İnitiative ‘Solution-Reunification-Peace”, Cyprus Reunification Movement, German-Cypriot Forum, Workers Democracy, NGO Support Centre, IKME Sociopolitical Studies Institute, Hands across the Divide, Association of Historical Dialogue and Research, United Cyprus Platform of the Overseas Cypriot Organizations, Stop the War Coalition, Kontea Heritage Foundation, Committee for a Radical Left Coalition ERAS, New Internationalist Left, Drasy- Eylem, GAT -Gender Advisory Team, Cyprus Academic Dialogue, , Famagusta Our Town, Cyprus Sustainability Institute, KISA – Action for Equality, Support, Antiracism , Bicommunal Kyrenia Initiative, Cyprus Writer’s Union, Epilogi Limassol cultural movement, INVEST IN EDUCATION, Enorasis sociocultural club, Politia, KIBHAD)

Destek veren partiler; BKP, TDP, CTP, YKP, AKEL, DISY

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık