AktüelPolitikaDİSİ yine Grivas’ı andı

DİSİ ve ELAM bu yıl da Grivas’ı kilise tören ve ayinleriyle onurlandırıyorlar.
Gazedda KıbrısOcak 25, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın bölünmesinin sorumluları arasında görülen faşist Yorgos Grivas’ın güneydeki iktidar tarafından anılması tepkilere neden oldu.

AKEL yaptığı açıklamada “2022 yılında hâlâ daha Grivas’ı anan herkesi tarihi gerçekleri öğrenmeye ve geçmişin kara takıntılarından kurtulmaya çağırıyoruz” dedi.

Haravgi gazetesinin “Grivas’ı ölüm gününde anma töreni yurda ve demokrasiye karşı yapılmış bir tahriktir” başlıklı haberi şöyle.

Hükümet, DİSİ ve ELAM bu yıl da Grivas’ı kilise tören ve ayinleriyle onurlandırıyorlar. ΑΚΕL dün yaptığı bir açıklamayla “Kıbrıs’ın damgalı hainini” onurlandırmanın Kıbrıs halkına, demokrasi ve ülkeye karşı yapılmış bir tahrik olduğunu belirtti.

AKEL “EOKA B’ci faşizmin ve Grivascılığın tarihin çöplüklerine ait olduğunu kaydetti. Onurlandırılma ve anılma törenleri Atilla’ya karşı bu ülkeyi, darbeye karşı demokrasiyi savunan evlatlarının hakkıdır. İhanetin mimarlarına değil. 2022 yılında hâlâ daha Grivas’ı anan herkesi tarihi gerçekleri öğrenmeye ve geçmişin kara takıntılarından kurtulmaya çağırıyoruz” dedi.

Kıbrıs’ın felaketine neden olan Grivas bu yıl da DİSİ-Anastasiadis Hükümetinin bu kez Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos tarafından temsil edildiği bir törenle anıldı. Törene tabi ki Grivas’ın siyasi torunları olan ELAM da yer aldı.

PIK-Vula Harana

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık