AktüelGazeddablogHalil KarapaşaoğluDireniş Çadırı Notları – 1 – Halil Karapaşaoğlu

Direnişe gelin sahip çıkın. Yeni bir kültürü yeni bir dünyayı birlikte inşa edelim. Unuttuğumuz insanlığı belki hatırlarız!
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

1- Direniş çadırı 17 aylık bebekten 70 yaşındaki dostlarımıza kadar kadın, erkek, işçi, queer, öğrenci, memur bütün farklı kesimleri içinde barındıran kamusal bir alana dönüşmüştür.

2-Direniş çadırını toplumun farklı kesimden 10larca insan her gün ziyaret ederek orada tanışma, tartışma ve birlikte bu ülkenin geleceğini konuşma imkanı bulmuştur.

3- Demokratik Kitle Örgütlerimizde genç ve kadın olarak ötekileştirdiğimiz, onları karar alma mekanizmalarından dışladığımız  bir örgütlenme modeli terk edilmiştir. 15 yaşından 50 yaşına kadar bütün bireylerin katılımıyla direniş komitesi kurulmuştur.  15 yaşındaki bir bireyle 70 yaşındaki bir birey aynı örgütlenme modeli içinde cinsiyeti, yaşı, cinsel yönelimi, sosyal konumu farketmeksizin siyaset yapabilir. Bunun için hayatın her alanında mücadele verilmelidir. 25 yaşında bireyler ülke yönetiyor dünyada. Bizim memlekette kıçı kırık örgütlerimizin karar alma mekanizmalarında bile onlara yer yok!

4-Direniş çadırına farklı kesimlerden insanlar gıda yardımı yapıyor. Odun, sandalye, içeçek, yemek, çorba gibi malzemeler getirerek direnişçilerle dayanışıyor. Birbirini tanımayn insanlar birbiriyle dayanışıyor. Birbirine moral veriyor. Birbirimizi sevmeyi, birbirimizle dayanışmayı yitirdiğimiz bugünlerde direnişçiler direniş çadırında yeni bir kültür inşaa ediyor.

5- Direnişçileri yaşlarından dolayı küçümseyen bazı kesimler direnişçilerin başlattığı siyasal hareketi ciddiye almıyor. Bunu kınıyorum. Sizler yıllarca bu ülkede bir bok yapamadığınız için 14 yaşındaki liseli dostum hayaller kurmak yerine benzin parası bulabilirse ablasını alıp çadırda nöbete katılıyor. Bu gericiliği, bu otoriter yaklaşımı reddediyorum. Bu çadırda şu an herkes sonuna kadar demokrasiyi, sonuna kadar düşünce ve ifade özgürlüğünü savunuyor. Orada burun kıvırdığınız, genç diyerek içten içe ciddiye almadığınız insanlar yeni bir dünya inşaa ediyor. Sizlerden ricam genç kelimesini kullanmayın. Direnişçileri kendinizle eşit kabul edin. Dost, arkadaş, birey sözcüklerini kullanın. Yıllar önce şairin genci yaşlısı yoktur demiştim bir toplantıda. Şair şairdir! Direnişçinin de genci yaşlısı yoktur be dostlar. Direnişçi de direnişçidir!

6- Direnişe gelin sahip çıkın. Yeni bir kültürü yeni bir dünyayı birlikte inşa edelim. Unuttuğumuz insanlığı belki hatırlarız!

Halil Karapaşaoğlu

Halil Karapaşaoğlu 1985 yılında Kıbrıs’ta doğdu. 2008 yılında, Doğu Akdeniz Üniversitesi, İngiliz Dili Edebiyatı ve İnsani Bilimler bölümünden mezun oldu. 2018 yılında, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Radyo, TV ve Sinema bölümünde, mastere başladı. 2013 yılında ilk şiir kitabı “Acı Biberli Aşk”ı yayınladı. “Ahir Zaman Âlemi” isminde yeni şiir dosyası yayınlanmayı beklemektedir.

LGBT kitapcık