TemasDini Temsilciler Yeniden Bir Araya Geldi

İsveç’in Lefkoşa Büyükelçisi Anna Olsson Vrang, Kıbrıs’taki dini temsilcilerle öğlen yemeğinde bir araya geldi. İsveç Büyükelçilik rezidansında dün yer alan yemekli toplantı, elçilik bünyesinde sürdürülen “Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi” çalışmaları kapsamında gerçekleştirildi. İsveç Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Kıbrıs Barış Gücü Misyon (UNFICYP) Şefi Elizabeth Spehar yemeğin onur konuğuydu. SPEHAR Spehar konuşmasında UNFICYP’in dini temsilcilerin adada din özgürlüğü, insan hakları ve barışa yönelik ortak çabalarına destek taahhüdünü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 1, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

İsveç’in Lefkoşa Büyükelçisi Anna Olsson Vrang, Kıbrıs’taki dini temsilcilerle öğlen yemeğinde bir araya geldi.

İsveç Büyükelçilik rezidansında dün yer alan yemekli toplantı, elçilik bünyesinde sürdürülen “Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi” çalışmaları kapsamında gerçekleştirildi.

İsveç Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Kıbrıs Barış Gücü Misyon (UNFICYP) Şefi Elizabeth Spehar yemeğin onur konuğuydu.

SPEHAR

Spehar konuşmasında UNFICYP’in dini temsilcilerin adada din özgürlüğü, insan hakları ve barışa yönelik ortak çabalarına destek taahhüdünü vurguladı ve dini temsilcilerin yaptıklarını takdir edip değerli bulduğunu belirtti. Herkesin adada barış için aynı şeyi yapması gerektiğini dile getiren Spehar, dini liderlerin bu anlamda özel ve önemli bir rolü olduğunu ifade etti.

AKINCI VE ANASTASİADİS’E İYİ DİLEKLER

Dini temsilciler de BM’ye Kıbrıs’ta barış için gösterdiği çabalara teşekkür ettiler; Liderler Mustafa Akıncı ile  Nikos Anastasiadis’e İsviçre’de gerçekleştirecekleri görüşmelerde olumlu bir sonuç almaları için iyi dileklerini sundular.

VRANG

İsveç Büyükelçisi Anna Olsson Vrang ise insan haklarını uygulamak ve güvence altına almanın barış ve güven inşa etmenin anahtarı olduğunu dile getirdi. Dini temsilcilerin çabalarını desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Vrang, UNFICYP’e de verimli iş birliği için teşekkür etti.

“Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi”nin bugüne kadarki çalışma ve başarılarının değerlendirildiği toplantıda adadaki ibadet yerlerinin durumu da ele alındı. Toplantıda adada dini özgürlüklere bir insan hakkı olarak bakmaya yönelik bilgi, anlayış ve saygı eksikliğinden dolayı ofis tarafından yürütülen işlerde zorluklarla karşılaşıldığı da vurgulandı.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık