AktüelTeknolojiDijital ayrım: Filistinliler sosyal medyada susturuluyor

Zoom'dan Facebook ve Twitter'a kadar birçok sosyal medya şirketi, İsrail’in Filistinlileri yönelik uyguladığı saldırıları pekiştiriyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Zoom’dan Facebook ve Twitter’a kadar birçok sosyal medya şirketi, İsrail’in Filistinlileri yönelik uyguladığı saldırıları pekiştiriyor.

Al Jazeera’dan Omar Zahzah’ın kaleme aldığı habere göre, son yıllarda, sosyal medya, ana akım medya kuruluşları tarafından görmezden gelinen veya mücadeleler hakkında farkındalık yaratmak isteyen birçok kişi için bir yaşam çizgisi haline geldi.

Ancak teknoloji şirketleri, şu anda aktif bir şekilde Filistinlilerin seslerini platformlarından dışlamak için çalışıyorlar, böylece Filistinlilerin susturulmasını sosyal medyaya yayıyorlar.

Zoom’dan etkinliğe sansür

Örneğin, Zoom, Facebook ve Youtube’dan yapılacak olan bir etkinlikte, Filistin direniş ikonu Leila Khaled ve Güney Afrika’nın eski ANC askeri lideri Ronnie Kasrils de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından apartheid karşıtı aktivistleri tanıtacaktı.

Bu etkinlik aslında, Zoom’un ilk olarak Eylül 2020’de sansürlediği San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Rabab Ibrahim Abudulhadi ve Dr. Tomomi Kinukawa tarafından ortaklaşa düzenlenen akademik bir etkinliğin tekrarıydı. Zoom ve diğer sosyal medya şirketleri, Leila Khaled’in planlanan katılımı nedeniyle etkinliği platformlarından engellemeye karar verdiklerini söyledi.

Khaled, “ABD tarafından belirlenmiş bir terör örgütü” olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne (FHKC) bağlı olduğu için, olayın devam etmesine izin vermenin, terörizme maddi desteği yasaklayan ABD yasalarına aykırı olacağını iddia ettiler.

Facebook sayfa kapattı

Bununla birlikte, Zoom ve diğer sosyal medya şirketlerinin önyargılı politikalarına yönelik artan eleştiriyi tamamen görmezden gelmesi ve platformlarında Filistin’le ilgili paylaşım ve etkinlikleri susturma çabalarının artırmasıyla bu uyarılar dikkate alınmadı.

İsrail hükümeti ve birkaç sağcı Siyonist örgütün baskısının ardından Facebook ise, etkinlikle ilgili tanıtım yayınlarını kaldırmakla kalmadı, aynı zamanda Arap ve Müslüman Etnisite ve Diasporalar Çalışmaları (AMED) programının sayfasını platformundan tamamen sildi.

Adalet Bakanlığı çalışanı Facebook’un gözetim kurulunda

Zoom’un ve Facebook’un hamleleri, İsrail-Filistin söz konusu olduğunda teknoloji devlerinin işleyiş tarzını açıklığa kavuşturdu.

İsrail ve müttefikleri teknoloji devlerine sadece Filistinlileri dışarıdan susturması için baskı yapmakla kalmıyor. 

Platformun içerik kararlarını müzakere etmekle görevli bağımsız bir organ olan Facebook’un gözetim kurulunda, İsrail adalet bakanlığının eski müdürü Emi Palmor da yer alıyor. 

Palmor geçmişte İsrail’in Siber Birimi’ni kişisel olarak yönetti ve binlerce Filistin içeriğinin Facebook’tan kaldırılması için başarılı bir şekilde lobi yaptı.

Palmor’un gözetim kurulundaki varlığının Facebook’un Filistin karşıtı eylemlerine katkıda bulunduğunu varsaymak mantıklı olsa da, teknoloji devlerinin Filistinlilerin seslerini kısması, yalnızca yüksek kademelerdeki İsrail yanlısı aktörleri suçlayamaz.

‘Özüne kadar çürümüş’

En başından beri, sosyal medya şirketleri kapitalist ve emperyalist yapılardaki güç merkezlerine yöneldi ve onlarla aynı hizaya geldi. 

Hatta ABD Savunma Bakanlığı ile ortaklık kurarak gözetim ve büyük veri analizini koordine ettiler. 

Öyleyse mesele, birkaç güçlü İsrail yanlısı sesin sosyal medya şirketlerini muhalefeti susturmak için birleştirmesi değil; endüstrinin kendisinin özüne kadar çürümüş durumda olmasıdır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık