AktüelSanatDevlet Tiyatroları’nın podcast kayıtları devam ediyor

Devlet Tiyatrosu sanatçısı Özlem Özkaram'ın yönetmenliği ile radyo tiyatrosu yeniden canlandırılarak çağa uygun bir dönüşüm sürecine girdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sanatçısı Özlem Özkaram’ın yönetmenliği ile radyo tiyatrosu yeniden canlandırılarak çağa uygun bir dönüşüm sürecine girdi.

Günümüz internet teknolojilerine uyum sağlayarak podcast drama haline getirilen Radyo Tiyatrosu, hem geleneksel yaklaşımla radyo tiyatrosunu yaşatıyor hem de dijital teknolojileri kullanarak erişimini artırmayı sürdüyor.

Geleneksel radyo tiyatrosu ile podcast drama bir arada

Dijitalleşen dünyada, birçok şey “hız” ile ölçülür hale geldi.  Hızlı iletişim, bilgiye ve ilgi alanlarına hızlı erişim, hızlı üretim ve dolayısıyla hızlı tüketim. Gelişen teknolojiden hareketle, Devlet Tiyatrosu, podcast yayıncılığını geleneksel radyo tiyatrosu ile buluşturarak Kıbrıs’ın kuzeyinde bir ilke imza attı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Devlet Tiyatrosu sanatçısı Suzan Polat şunları söyledi:

“Bu konuyu  teknolojinin faydalarını bir kenara atıp zararlarına bakarak okumak da  mümkün, zararlarını en ince ayrıntısına kadar düşünüp faydalı hale dönüştürmek de. İnsan ömründe en değerli şeylerden biri  zaman ve zamanı kullanım (değerlendirme) şeklidir.

Geçmişte erişilmek istenen ürün ve/veya eser için harcanan zaman, ürün ve/veya eserin değerini arttırmaktaydı. (Bu durum günümüzde de  bir çok alan için geçerliliğini korumaktadır ve konumuz dışındadır. Örneğin: sahne sanatları, el sanatları vb.)

Zaman kavramı üzerinden  değer biçilen ürünlere bakıldığında, uzun bir zamanda üretilen ve/ veya erişilen  kimi ürün ya da eserin değeri yükselmekteydi.

Günümüzde ise teknoloji  kimi alanlarda bunu tersine çevirerek,  alıcının, ürün ve /veya esere erişim için harcayacağı zamanı düşürerek eserin değerini yükseltmeyi; alıcının “kendine ayıracağı zamanı” ve bu zamanın değerini arttırıcı fırsatlar sunmayı başarmıştır.

Hızlı erişim de bu kez  karşımıza “hızlı tüketim” i çıkarırken;  sunulan eserin  arşivlenebilir, kaydedilebilir ve kalıcı  olması eseri  “hızlı tüketilir” olmaktan kurtararak kalıcılığını sağlamakta. Bu noktada günümüzde  teknolojinin pozitif fırsatları kullanılarak yapılan sanat üretimi ve erişilebilirliği; “hızlı tüketim” noktasına  kurban edilmeden ilerlemeli  ve değerini düşürmeden varlığını sürdürebilecek projelerle çağa ayak uydurmalı. Devlet Tiyatroları da işte bu ilke ile ilk adımı; radyo tiyatrosu yayınlarını podcast dramaya dönüştürmekle attı. Geleneksel radyo tiyatrosunu günümüz podcast drama’ya dönüştürerek ve her iki platformda da yayın yaparak ilerlemekte.”

Oyunlar her hafta BRT’de de yayınlanıyor

Dijital dönüşüme uyum sağlayan Devlet Tiyatroları, geleneksel yayınları takip edecen izleyicileri de göz ardı etmedi. Tiyatro ekibi, oyunlarını her Salı 16.00’da; tekrar yayını ise her Pazar 15.00’te BRT’de de yayınlamaya devam ediyor.

Devlet Tiyatroları’nın podcast drama yayınlarını ise, dilenildiği zaman, Devlet Tiyatroları’nın Spotify, YouTube kanalı veya Facebook sayfalarından açıp dinlenebilir.

1. Romeo ve Juliet

2. Onikinci Gece

3. Hamlet

4. Hırçın Kız

5. Macbeth

6. Fırtına

7. Venedik Taciri

8. Bir Yaz Gecesi Rüyası

9. Kış Masalı

10. Beğendiğiniz Gibi

11. Estetik Yaptırdım

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık