koronavirusRöportaj“Devlet, cezalıymışız gibi bizi karantina ücretiyle karşılıyor”

Devletin, Christmas tatili öncesi karantina ücretleri ile ilgili aldığı karar, yurtışında yaşayan yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 6, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Devletin, Christmas tatili öncesi karantina ücretleri ile ilgili aldığı karar, yurtışında yaşayan yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Pandeminin başından beri karantina, ülkeye gelen kumarcıların karantina ücretlerini karşılayan hükümet, sıra kendi yurttaşlarına gelince, tam da Yılbaşı tatili öncesinde faturayı yurttaşlarına çıkardı.

Pandemi nedeniyle kapıların kontrollü olarak açıldığı Haziran ayından beri özellikle kumar oynamak için adaya gelen herkesin karantina ücretlerini ödeyen devlet, sıra yurttaşlarına gelince geri adım attı. Dün akşam saatlerinde Maliye Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ortak açıklamada, ülkeye girebilmek için 2 bin 225 TL’lik karantina ücretinin, ülkeye gelenler tarafından ödeneceği duyuruldu.

Christmas tatili öncesinde Kıbrıs’a gelme planları yapan yurtdışında yaşayan yurttaşlar ise alınan bu yeni karara ateş püskürdü. Hali hazırda yurtdışında yaşadığı için ailesinden uzakta bulunan birçok yurttaş, Twitter’den “Öğrencilere Karantina Ücreti Kaldırılsın” kampanyası da başlattı. Yaşamını İtalya’da sürdüren Günce Kozal, konuyla ilgili GazeddaKıbrıs’a açıklamalarda bulundu. Kozal, ailesini normal koşullarda senede 3-4 kez görebildiğini ifade ederken, bu yıl pandemi dolayısıyla ailesiyle hiç görüşemediğini kaydetti.

Kozal, bir vatandaşın kendi ülkesine girebilmesinin en insani hakkı olması gerektiğini belirterek, ülkeye girebilmek için haraç keser gibi 2 bin 225 TL karantina ücreti şartı konulmasının kabul edilebilir olmadığını belirtti.

“Ev karantinası şartı getirilmeli”

Böyle bir zorunluluğun getirilmesi gerekiyorsa, ev karantinası gibi alternatif seçenekler sunulması gerektiğini kaydeden Kozal, devletin ev karantinası durumunu iyi yönetememesi, bileklikli karantina işinde başarısız olmasının cezasını vatandaşın çekmemesi gerektiğini kaydetti.

Kozal sözlerine şöyle devam etti:

“Bu devlet aylardır kumarcıları ülkeye alırken, kendi çocuklarını koruyamıyorsa, onların ülkeye giriş masraflarını karşılayamıyorsa vatandaşından aldığı vergilerden utanmalıdır! Ailemi senede 3-4 kez görebiliyorken bu sene bir kez bile göremedim ve tüm yılımı pandemiyi en ağır, ölüm ve acı dolu yaşayan ülkelerden birinde geçirdim. Kıbrıs’a gelip gerekli doktor vizitelerimi yapamadım. Gerekli olmadıkça uçağa binmemek için elimden geleni yaptım ve pandeminin maddi/manevi her türlü zorluğunu tek başıma yaşadım.”

“Yeni yılda ailemi görebilmek için Kıbrıs’a gelme kararı aldım”

Christmas tatili dolayısıyla İtalya’da çalıştığı şirketin üç haftalığına kapalı olacağını da ifade eden Kozal, yeni yıla ailesiyle beraber girebilmek ve onları görebilmek için Kıbrıs’a gelip karantinaya girme kararı aldığını belirtti. Gelebilmek için harcamak zorunda kaldığı bilet parasının, test masraflarının haddi hesabı olmadığını da belirten Kozal, “kendi devletim beni cezalıymışım gibi para talebiyle karşılıyor” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık