AktüelEkonomi PolitikDevlet Asgari Ücret’te tek başına karar üretti!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda olaylı bir gün yaşanıyor. İşçi tarafı herhangi bir belge imzalamadan toplantıyı terk etmesine rağmen, devlet asgari ücretin belirlendiğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda olaylı bir gün yaşanıyor. İşçi tarafı herhangi bir belge imzalamadan toplantıyı terk etmesine rağmen, devlet asgari ücretin belirlendiğini duyurdu.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu 2021 yılının ilk Asgari ücretini belirlemek üzere Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Çelebi Ilık Başkanlığında toplandı. İşveren tarafının katılmadığı toplantıya, devlet tarafını temsilen beş, işçi tarafını temsilen 4 üye katıldı. İşçi tarafı brüt 4 bin 600 TL önerirken , devlet tarafı brüt 4 bin 400 TL asgari ücret önerisini sundu.

Yaşanan tartışmanın ardından işçi tarafı görüşmeden ayrılırken, Çalışma Bakanlığı asgari ücret ile ilgili karar alındığını kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada, “Görüşlerin sunulmasının ardından yapılan oylama sonucunda devlet tarafının 5 evet, işçi tarafının 4 hayır oyu ile asgari ücret 1 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere ;

Saatlik : 25.38 TL

Günlük: 203.07 TL

Haftalık: 1015.38 TL

Aylık: 4 bin 400 TL” denildi.

Öte yandan, Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan işçi temsilcisi Ali Yeltekin, devlet temsilcilerinin yasa dışı bir karara imza attığını ifade etti.

“Biz hiçbir tutanak imzalamadık, toplantıda sadece Müsteşarın fikirlerini öğrenmek üzere bulunduk. Yasa açık ve net şekilde belirtiyor; tutanak imzalanmadan, alınan karar geçerli değildir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık