AktüelEkonomi Politik“Devalüasyon denen soyguna derhal son verilmelidir!”

Kıbrıs Sosyalist Partisi, Türk Lirası'ndaki erime üzerine açıklama yaparak, devalüasyon soygununa derhal son verilmesi gerektiğini bildirdi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Sosyalist Partisi, Türk Lirası’ndaki erime üzerine açıklama yaparak, devalüasyon soygununa derhal son verilmesi gerektiğini bildirdi. Açıklama şöyle:

1976 yılında Kıbrıs Lirasını tedavülden kaldırarak TL’yi ekonomik hayatımıza soktunuz. Bunu yaparken birikimlerimizin yüzde onuna el koydunuz. 40 TL olan 1 Kıbrıs lirasına karşılık 36 TL ödediniz. Türk’ten Türk’e kampanyasının Türk Sermayedarların Türk emekçileri çalması olduğunu bir kez daha kanıtladınız.

TL ile birlikte “devalüasyon” olgusunu da hayatımıza soktunuz. Devalüasyon demek, devletin her gün gelirimizden vergi alması, her gün emeğimizi, alin terimizi çalması demektir.

Yanı başımızda, Kıbrıs Cumhuriyetinde de her kapitalist ekonomide yaşanan sorunlar vardır. Ama böyle bir sorun yoktur. Bizim basımızdaki devalüasyon belası sömürge yapımızdan kaynaklanmaktadır.

Bu sorunun acil çözümü ancak istikrarlı bir muhasebe birimine geçerek, maaş ve ücretlerimizin değerini korumakla mümkündür.

Zaten ülkede her şey dövize endekslenmiştir. Tüccarlar ürünlerinin fiyatlarını döviz bazında hesaplar. Ev kiraları, araba fiyatları hatta marketlerde satılan elzem ihtiyaç malzemeleri bile döviz bazında hesaplanır. Devlet gelirleri de dövize endekslenmiştir. Devlet gelirlerini günlük döviz kurları üzerinden hesaplar. Türkiye Cumhuriyeti, para birimi TL olduğu halde Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ihracatları da verdiği borçları da ABD doları olarak işlem yapmaktadır. TL’yi devalüe etmenin pratikte ne anlama geldiğini iyi bilen Türkiye egemenleri kendi gelirlerinin değer kaybetmemesini garanti altına almayı çok iyi bilmektedirler. Ama is emekçilerin alın teriyle elde ettikleri maaş ve ücretlere gelince tavır değişiyor!

Dövize indekslenmeyen tek unsur emekçilerimizin maaş ve ücretleridir. Bu duruma daha fazla tahammül edilemez.

Kıbrıs’ın kuzeyinde bir an önce istikrarlı bir muhasebe birimine geçilmelidir.

Devalüasyon denen soyguna derhal son verilmelidir!

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık