AktüelEkonomi PolitikPolitikaDEV-İŞ: “Sevgül Uludağ bizi onurlandırdı”

DEV-İŞ Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış ödülüne aday gösterilmesinin kendilerini onurlandırdığını kaydederek, bir basın açıklaması yazyınladı. İşte açıklamanın tam metni: Sevgül Uludağ, hayatına yönelik tüm ölüm tehditlerine rağmen, gerçeğin ortaya çıkarılmasından yılmamıştır. Federasyonumuzun Onur Kurulu Üyesi, YENİDÜZEN gazetesinden araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’ın, 2019 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi, bizleri onurlandırmıştır. Bilindiği gibi Sevgül Uludağ, “kayıplar” gibi insani ve son derece hassas bir konuda çok büyük emek vererek ister Kıbrıslı Türk, ister Kıbrıslı Rum olsun, tüm “kayıplar”ın...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 20, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

DEV-İŞ Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış ödülüne aday gösterilmesinin kendilerini onurlandırdığını kaydederek, bir basın açıklaması yazyınladı.

İşte açıklamanın tam metni:

Sevgül Uludağ, hayatına yönelik tüm ölüm tehditlerine rağmen, gerçeğin ortaya çıkarılmasından yılmamıştır.

Federasyonumuzun Onur Kurulu Üyesi, YENİDÜZEN gazetesinden araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’ın, 2019 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi, bizleri onurlandırmıştır.
Bilindiği gibi Sevgül Uludağ, “kayıplar” gibi insani ve son derece hassas bir konuda çok büyük emek vererek ister Kıbrıslı Türk, ister Kıbrıslı Rum olsun, tüm “kayıplar”ın gömü yerlerinin bulunması için her iki toplumdan okurlarıyla birlikte büyük mücadele vermiş, hiç anlatılmamış olan öykülerinin her iki toplumda YENİDÜZEN ve POLİTİS’te kaleme alarak bu konuda her iki toplumda karşılıklı anlayış geliştirilmesine katkıda bulunmuş ve hayatına yönelik tüm ölüm tehditlerinee rağmen, gerçeğin ortaya çıkarılmasından yılmamıştır.
Sevgül Uludağ tüm bunları herhangi bir “proje”nin parçası olmaksızın, tümüyle insani ve gönüllü olarak gerçekleştirmiş, her iki toplumdan “kayıp” yakınlarını bir araya getirerek “Birlikte Başarabiliriz” adlı iki toplumlu kayıp yakınları ve savaş mağdurları örgütünü kurmalarına öncülük etmiştir.
Sevgül Uludağ, tüm bu çabaları nedeniyle Uluslararası Gazetecilikte Cesaret Ödülü, Avrupa Parlamentosu Avrupa Yurttaşlık Ödülü, Sınır Tanımayan Gazeteciler Basın Özgürlüğü gibi çok sayıda uluslar arası ve Kıbrıs’tan çeşitli ödüllere layık görülmüştür.
Sevgül Uludağ yalnızca bir araştırmacı gazeteci olarak değil, bir barış aktivisti olarak da son 40 yıldır mücadelesini sürdürmekte ve bu süreçte DEV-İŞ Kadın Bürosu’na öncülük ederek PEO Kadın Bürosu ve Dünya Sendikalar Federasyonu’na üye sendikaların kadın bürolarıyla birlikte çeşitli iki toplumlu barış etkinliklerinde aktif rol oynamaktadır… İki toplumlu “Hands Across the Divide” (“Sınırı Aşan Eller”) kadın örgütünün de kurucuları arasında olup, Kıbrıs’ta tüm toplumlardan kadınların bir araya getirilmesinde hayatı boyunca öncülük yapmıştır.
Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesinden hem sendikamız, hem de Kıbrıs’ta toplumlarımızın gurur duymaktadır. Her iki toplumun büyük takdirini kazanan Sevgül Uludağ’ın çabalarını ve vermiş olduğu emeği selamlıyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..