AktüelEkolojiDev buzul deniz seviyesini tek başına yarım metre artırabilir

İklim krizi nedeniyle sıcaklıklar tırmanmaya ve kuzey kutbundaki buzullarhızla azalmaya devam ederken Antarktika’da da önceden kararlı kabul edilen, daha fazla su içeren, uzak ara daha geniş buzul örtülerinin artık ciddi bir erime riski taşıdığı düşünülüyor. İndependetturkish’in haberine göre Yakın zaman önce kararsız olarak tanımlanan 5 Antarktika buzulundan biri olan Thwaites Buzulu’nun erime hızı sadece 6 yılda ikiye katlandı. Antarktika’daki buz örtülerinin kararlılığı üzerine yapılan yeni çalışma 192 bin kilometre karelik alana sahip buzulun okyanusa karışma hızının...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 11, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

İklim krizi nedeniyle sıcaklıklar tırmanmaya ve kuzey kutbundaki buzullarhızla azalmaya devam ederken Antarktika’da da önceden kararlı kabul edilen, daha fazla su içeren, uzak ara daha geniş buzul örtülerinin artık ciddi bir erime riski taşıdığı düşünülüyor.

İndependetturkish’in haberine göre Yakın zaman önce kararsız olarak tanımlanan 5 Antarktika buzulundan biri olan Thwaites Buzulu’nun erime hızı sadece 6 yılda ikiye katlandı.

Antarktika’daki buz örtülerinin kararlılığı üzerine yapılan yeni çalışma 192 bin kilometre karelik alana sahip buzulun okyanusa karışma hızının artma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor.

Buzulun kararsızlığının, parçalanma hızını nasıl etkileyeceğini bilgisayar modellemeleri aracılığıyla öngören Georgia Teknoloji Enstitüsü, NASA Jet İtki Laboratuvarı ve Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, eşik değerin aşılması durumunda artık sürecin durdurulamaz hale geleceğini ve deniz seviyesinde daha önce tahmin edilene göre çok daha yüksek bir artış yaşanacağını söylüyor.

Araştırmacılara göre tüm modeller belirli bir eşik değere ulaşılması durumunda buz örtüsündeki çöküşün bunu takip edeceğine işaret ediyor.

En kötü senaryonun gerçekleşmesi durumunda Thwaites Buzulu 150 yıl gibi kısa bir süre içerisinde küresel deniz seviyesini yek başına yarım metre kadar arttırabilir.

Ekip, eşik değere bir kez ulaşılırsa küresel sıcaklıklar düşürülse bile buzulun denize karışmasının çoktan önüne geçilemez hale gelmiş olacağı konusunda uyarıyor.

Araştırmanın başını çeken Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde çevre bilimleri doçenti Alex Robel sorunun önemini şu sözlerle açıkladı:

Eğer bu kararsızlığı tetiklerseniz, devamının gelmesi için artık sıcaklıkları arttırarak buz örtüsünü zorlamanıza gerek yok. Kendi başına yoluna devam edecektir ve endişe de bu. İklimsel değişkenler eşik değerinden sonra da önemli olacaktır çünkü buzun hangi hızla hareket edeceğini belirleyecekler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık