Ekonomi PolitikkoronavirusRöportajDestek Tüzüğü mahkemelik oluyor!

Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, Yerel İşgücünün Desteklenmesi Tüzüğü’nde yapılan değişiklikliği Anayasa Mahkemesi’ne götürme kararı aldıklarını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, Yerel İşgücünün Desteklenmesi Tüzüğü’nde yapılan değişiklikliği Anayasa Mahkemesi’ne götürme kararı aldıklarını duyurdu. Esendağlı, prosedürün tamamlanmasının ardından mahkemede dava açılacağını belirtti.

Hükümetin pandemiden etkilenen sektörlere yönelik başlattığı destek kampanyası mahkemelik oluyor. Dava, Yerel İşgücünün Desteklenmesi Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle, hükümetin belirlediği bazı faaliyetlerin destek kapsamına alınırken, bazılarının alınmamasının anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla açılıyor.

Açılacak olan davayla ilgili GazeddaKıbrıs’a konuşan Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, hükümetin haksız ve eşitsiz bir tüzük hazırladığını ve bazı sektörleri kapsam dışı bırakıldığını ifade ederek, Anayasa Mahkemesi’nde dava açıp, bahsi geçen tüzük değişikliğinin iptalini talep edeceklerini bildirdi.

Esendağlı, devletin yurttaşlara para verme kararının eşit ve şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini belirterek, yayımlanan tüzükte faaliyetlerine devam etmeyen ancak destek kapsamına alınmayan birçok sektör olduğunu da söyledi.

Açılacak dava ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Esendağlı, hükümetin 1000-1500 TL şeklinde kategorilendirmeler yaptığını, bu kategorilerin neye göre yapıldığının ise belli olmadığını belirterek, hükümetin mahkemeye çağrılacağını, orada gerekçesini açıklayarak mahkemeyi eşitliğe aykırı bir uygulama yapmadığına ikna etmeye davet edeceklerini sözlerine ekledi.

Davanın, hazırlanmasının ardından önümüzdeki günlerde açılması bekleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık