AktüelMedya OdasıDesir, Diyalog konusundaki endişelerini dile getirdi

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir’in, Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Diyalog TV'nin yayınını durdurma kararı konusunda endişelerini dile getirdiğini bildirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 5, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir’in, Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Diyalog TV’nin yayınını durdurma kararı konusunda endişelerini dile getirdiğini bildirdi.

Birlik yazılı açıklamasında, Désir’in konu hakkında, “Kıbrıslı Türk Diyalog TV kanalının yayınını durdurma kararı beni çok endişelendiriyor. Böyle bir karar, serbest bilgi akışını ve çok sayıda farklı görüş ve düşünceye erişimi olumsuz etkiliyor” dediğini belirtti.

Désir’in, “Bu kararların medyayı ve gazetecileri korkutmasından ve bunun da otosansürün artmasına yol açabileceğinden endişe duyuyorum” ifadesini kullandığını kaydeden Gazeteciler Birliği, AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği açıklamasında, RTÜK’ün yayın durdurma kararının Diyalog TV’nin “Dünyaya Bakış” programına katılan bir konuğun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın ekonomi politikalarını eleştirmesi üzerine geldiğine dikkat çekildiğini belirtti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) girişimiyle Diyalog TV’nin Türksat’tan çıkarılması konusunu gündemine alan AGİT açıklamasıyla konunun uluslararası platforma taşınmış olduğu ifade edilen Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği açıklamasında şöyle denildi:

“Devletlerin üye olduğu resmi bir uluslararası kuruluş olan AGİT’in, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 57 üyesi var.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği, başta üye ülkeler olmak üzere Avrupa ve dünyada basın özgürlüğü ve ihlallerini yakından takip ediyor.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği, üç yıldır Kıbrıslı Türk ve Rum basın örgütleriyle birlikte ortak çalışmalar yürütüyor.

KTGB Medya Ödülleri Komitesi, 2019 yılında AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği’ni barış gazeteciliğine katkılarından dolayı ‘özel ödül’e layık  görmüştü.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık