AktüelAnalizEditoryalGazedda'nın GündemiYorumDerlediklerimiz: Sarı Yelekliler

Fransa’daki Sarı Yelekliler isyanı hakkında gerek hareketin içeriğiyle gerek talepleriyle gerekse de Fransa’da son yıllarda yaşanan süreçlerle ilgili olarak okuduğumuz ve beğendiğimiz yazıkları sizin için derledik. 1- Fransa’da sarı yelekliler hareketi – Crimethinc. Ex-workers Collective “Ekoloji konusunda, iklim değişikliğinden esas sorumlu olanların zenginler olduğunu ve onları deviremiyorsak bile iklim değişikliği ile mücadelede yükün onlara bindirilmesi gerektiğini vurgulamalıyız. İngiltere’de kapitalizme ve iklim değişikliğine karşı Extinction Rebellion hareketinin mevcut blokaj eylemleri ile yapmaya çalıştığı böyle bir şey. İngiliz kanalının iki ayrı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Fransa’daki Sarı Yelekliler isyanı hakkında gerek hareketin içeriğiyle gerek talepleriyle gerekse de Fransa’da son yıllarda yaşanan süreçlerle ilgili olarak okuduğumuz ve beğendiğimiz yazıkları sizin için derledik.

1- Fransa’da sarı yelekliler hareketi – Crimethinc. Ex-workers Collective

“Ekoloji konusunda, iklim değişikliğinden esas sorumlu olanların zenginler olduğunu ve onları deviremiyorsak bile iklim değişikliği ile mücadelede yükün onlara bindirilmesi gerektiğini vurgulamalıyız. İngiltere’de kapitalizme ve iklim değişikliğine karşı Extinction Rebellion hareketinin mevcut blokaj eylemleri ile yapmaya çalıştığı böyle bir şey. İngiliz kanalının iki ayrı ucunda kapitalizm ve ekoloji konusunda biri devletten ekolojik taleplerde bulunan, diğeri ise devletin çevre koruma tedbirlerine tepki gösteren iki farklı blokaj hareketinin olması ironik.”

Fransa’da sarı yelekliler hareketi – Crimethinc. Ex-workers Collective

Geçtiğimiz hafta, Fransa’da Başkan Emmanuel Macron’un akaryakıta “ekolojik” vergi zammına karşı kitlesel bir hareket ortaya çıktı. Bu hareket, birçok çelişkili unsuru birleştiriyor: yatay örgütlenmeli doğrudan eylem, bir “apolitiklik” anlatısı, aşırı sağ örgütçülerin katılımı ve sömürülenlerin samimi öfkesi. Açık ki, neoliberal kapitalizm, yoksullara daha da fazla yük bindirmek haricinde iklim değişikliğine hiçbir çözüm üretmiyor ama yoksulların…

 

2 – Kral Macron’un beti benzi sapsarı – Ragıp Duran

Hareket süreç içinde, solcu unsurların da katılımıyla, Fransız bayraklarının yanı sıra Bröton bayrakları dalgalansa da, eski ırkçı, yabancı düşmanı yaklaşımlardan bir ölçüde uzaklaşmışa benzer. Üstelik, polisin liseli gençlere reva gördüğü muameleye karşı, şahane bir dayanışma gösterisiyle, yüzlerce Sarı Yelekli, Paris’in göbeğinde dizlerinin üstüne çöküp ellerini başının üzerinde kavuşturunca iki kesimin birlikteliği somutlaştı.Toplumbilimci Edgar Morin’in bir tesbiti de önemli: ‘‘Bu olağanüstü olaylar, sıradan açıklamalarla anlaşılamaz.  Yeni, doğal, orijinal, ilginç ve kuşkusuz toplumsal ve kitlesel bir hareket Sarı Yelekliler. Yaşasın ya da Kahrolsun demek yerine hareketin seyrine/gidişatına bakmakta yarar var. Belki de, daha çok ”Bir iktidar köşeye nasıl sıkıştırılır?” sorusuna yerinde bir yanıt olarak.”

Ragıp Duran – Kral Macron’un beti benzi sapsarı

Sarı Yelekliler hareketi birinci ayını doldurdu. Önemli değişimler geçiriyor. İktidar ise afallamış durumda. Fransız medyası yavaş yavaş Penguenlere mi yaklaşıyor yoksa?

3 -Sarı Yelekler: “On s’engage et puis… on voit” – Foti Benlisoy (Başlangıç)

Siyasal hijyen mütehassısları arasında Sarı Yeleklerin “sağı-solu” tartışması süre dursun, hareketin kendisi farklı toplumsal mücadeleler için bir mıknatıs etkisi yaratıyor. “Yukarıdakilerin eskisi gibi yönetemediği aşağıdakilerin de eskisi gibi yönetilmek istemediği” bir durumun kimi koşulları şekilleniyor. Lenin, Napolyon’un, bu yazının başlığında Fransızcası olan ve “önce ciddi bir kavgaya gir, ne olacağını sonra görürsün” diye çevrilebilecek sözlerini boşuna sevmezdi.

Sarı Yelekler: “On s’engage et puis… on voit” – Foti Benlisoy

Sarı yelekler örneğindeki gibi “patlamalar”, bu yenilgi koşullarında, radikal-devrimci sol için namüsait bir ahval ve şeraitte, yani solun küresel ölçekte zayıf olduğu bir konjonktürde gündeme geliyor. Dolayısıyla sokaktaki radikalleşme mesela bir otuz yıl önce olduğu gibi illa ki sola doğru yönelmiyor, otoriter popülist akımların, aşırı sağın, tesiri ve yönlendiriciliği altına girebiliyor.

4- Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler? – Fehmi Taştekin

“Bu süreç daha geniş bir açıdan bakılırsa bir sistem tartışmasını da körükleyebilir. Bu gösterilerin alt metninde başkanlık sistemini getiren Beşinci Cumhuriyet ile bir hesaplaşma görenler de var. Meydanlarda kimsenin “Beşinci Cumhuriyet’e karşıyım” dediği yok. Fakat merkez sağ ve sol alternatiflerini tüketen sistem tıkanmış durumda. Macron bu tıkanmayı aşmak ve sistemi sağ ve solun aşırı uçlarından korumak için geliştirilen bir B planıydı. Kararnamelerle üstün yetkiler kullanmasına rağmen destekçilerin arzu ettiği yönde sistemi dönüştürürken ‘aşağı Fransa’ya tosladı. Yüzde 20’lere varan oy alıp da parlamentoda orantısız bir şekilde az temsil edilen Le Pen ve Mélenchon kanadı cumhurbaşkanının yüzde 24 oyla bütün yasal ve yürütme mekanizmalarını tekeline alması dolayısıyla ‘Beşinci Cumhuriyet’i sorguluyor. Tam nispi temsil sistemine geçilmesi isteniyor vs.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/12/10/sari-yelekliler-neden-eve-donmediler/

5 – Sarı yeleklilerden iklim hareketine dersler – Yeşil Gazete

“Fransa ve sarı yelekliler bize bu dönüşüm nasıl olması gerektiğini anlatıyor. İklim eylemi ve enerji dönüşümü sosyal adalet kavramı ile el ele gitmezse başarılı olamaz.  Toplumun farklı kesimlerini dahil etmeden, bu kesimlerin zarar görebileceğini hesaba katmadan bu büyük çaplı dönüşümü hayata geçiremeyiz.”

Sarı yeleklilerden iklim hareketine dersler – Yeşil Gazete

Bir süredir Fransa akaryakıt zamları ile çalkalanıyor. Türkiye gündemine çok yansımasa da bu protestoların önemli bir ucu da iklim eyleminin nasıl olması gerektiğine dair bize dersler veriyor. İklim eyleminde en etkin ve adil kabul edilen yöntemlerin başında karbon vergisi geliyor. Bu vergi özellikle çevre alanında çalışanların yakından bildiği kirleten öder prensibine dayanıyor.

 

 

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık