AktüelÖzel HaberDerinya Barikatı Konusunda Toplumla Alay Ediliyor

3 yıldan fazla bir süre önce Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın, göreve gelişinin ardından, Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’le birlikte açıkladığı güven artırıcı önlemlerden biri olan Derinya barikatının açılması konusunda yaşanan kriz devam ederken, yetkililer yaptıkları açıklamalarla toplumla adeta alay ediyorlar. Erhürman Verilen Tarihi Unuttu! Önceki gün Başbakan Tufan Erhürman’ın Yenidüzen Gazetesi’ne yaptığı açıklamalardaki “Anastasiadis, Derinya’da güneydeki kapıyı açacağı zamanı söylesin, biz hızla tamamlar, açarız” sözleri  tepkiyle karşılandı. Mağusa İnisiyatifi aktivistlerinden Okan Dağlı, Erhürman’ın sözlerini Girne Postası’na...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 8, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

3 yıldan fazla bir süre önce Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın, göreve gelişinin ardından, Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’le birlikte açıkladığı güven artırıcı önlemlerden biri olan Derinya barikatının açılması konusunda yaşanan kriz devam ederken, yetkililer yaptıkları açıklamalarla toplumla adeta alay ediyorlar.

Erhürman Verilen Tarihi Unuttu!

Önceki gün Başbakan Tufan Erhürman’ın Yenidüzen Gazetesi’ne yaptığı açıklamalardaki “Anastasiadis, Derinya’da güneydeki kapıyı açacağı zamanı söylesin, biz hızla tamamlar, açarız” sözleri  tepkiyle karşılandı. Mağusa İnisiyatifi aktivistlerinden Okan Dağlı, Erhürman’ın sözlerini Girne Postası’na değerlendirerek tuhaf ve gerçeklerden uzak olarak nitelendirdi. Dağlı “Anastasiadis ile Akıncı, Derinya Kapısı için 1 Temmuz ve Aplıç Kapısı için 15 Eylül tarihini zaten önceden açıklamışlardı.  Bu bağlamda, Başbakanın ‘Sayın Anastasiadis, Sayın Akıncı’yı arasın da tarih versin’ şeklinde ifadeler kullanması inanılmazdır, kabul edilemezdir çünkü o tarih zaten hali hazırda verilmiştir” dedi.

CTP, “Yoğun Çalışmalar” Sürüyor Dedi

Öte yandan Cumhuriyetçi Türk Partisi Kıbrıs Çalışma Grubu Milletvekilleri bugün Derinya barikatında incelemelerde bulundu. CTP’den yapılan açıklamada “Derinya ve Aplıç Sınır Kapıları’nın açılması yönünde her iki tarafta da yoğun çalışmalar sürdürülüyor” denildi.

Bir Garip İhale Süreci

Hatırlanacağı üzere Derinya barikatının hazırlanılmasına yönelik ihaleye çıkılmış, fakat kimse başvurada bulunmamıştı. Gazeddakıbrıs’ın elde ettiği çeşitli değerlendirme ve bilgilere göre ihale süreciyle ilgili farklı iddialar söz konusu. Bir değerlendirme müteahhitlerin devletin ödemeleri geciktirdiğinden şikayetçi olduğu ve bunu protesto amaçlı ihaleye katılmadığıdır. Bir diğer değerlendirme ise açılan ihalede 2017 taban fiyatlarının kullanıldığı ve firmaların kar elde edemeyeceğinden dolayı ihaleye katılmadığıdır. Bir diğer bilgi ise açılan ihalede yapılacak park yeri alanının gösterilmediği, bunun da maliyetleri hesaplamayı imkansız hale getirdiği yönünde.

Derinya’nın Güneyi

Derinya Kapısı için eylem yapılacak

Derinya’nın kuzeyinde yaşanan belirsizlik sürerken, güneyinde ise çalışmalar neredeyse tamamlandı. Yol çalışması, ışıklandırma, kontrol noktaları gibi altyapı çalışmalarını tamamlayan Kıbrıs’ın güneyi, yaklaşık iki ay önce gerekli gümrük memuru alımı için de çalışmalarını başlatmıştı.

Gazedda Soruyor

1-Başbakan Tufan Erhürman, Akıncı ve Anastasiadis’in Derinya barikatının açılışı için 1 Temmuz 2018’de anlaştıklarını ve bunu kamuoyuna duyurduklarını bilmiyor mu? Erhürman bu açıklamasıyla hangi gerçeği gizlemeye çalışıyor?

2- Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı göreve geldiği günden bugüne kadar açıkladığı hiçbir güven artırıcı önlemi hayata geçirememekten rahatsızlık duymuyor mu?

3- Derinya barikatının açılmasına yönelik Kıbrıs’ın kuzeyinde açılan ihaleye kimse katılmazken ve şu anda barikatın açılmasına yönelik herhangi bir fiili çalışma sözkonusu değilken, CTP tarafından yapılan açıklamada bahsedilen “yoğun çalışmalar” nelerdir? Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeyi düşünüyorlar mı?

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık